Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie vtrhla do 31 heren. Odvezla si 282 nelegálních automatů

Ekonomika

  15:03aktualizováno  15:42
PRAHA - Téměř tři stovky zabavených výherních automatů, finanční hotovost, kamerové záznamy a další důkazy. Výsledek policejní razie v hernách, o kterém už minulý týden server Lidovky.cz informoval, si policie pochvaluje. Hovoří o největším zátahu proti nelegálním hernám v Česku. Pachatelům hrozí až šest let za mřížemi.

282 zabavených výherních automatů je nyní uskladněno v prostorách pražských hasičů. foto: Policie ČR

"Rozsahem i počtem zajištěných věcí se jedná o naprosto nevídanou akci," řekl šéf pražských policistů Martin Vondrášek. Přesně v 19 hodin v úterý 23. dubna vstoupilo 250 policistů a desítky strážníků celkem do 31 heren v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji.

"Na místech zabavili celkem 282 výherních automatů, výpočetní techniku a další důkazní materiál," uvedl Vondrášek. Mimo jiné i hotovost ve výši přes milion korun, kamerové záznamy či účetní doklady.

PSALI JSME:

"Všechny zajištěné automaty a elektrotechnická zařízení budou podrobena důkladným znaleckým zkoumáním," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Nyní jsou automaty umístěny ve skladišti pražských hasičů. "I jim patří poděkovat, protože najít místo pro takové množství automatů samozřejmě nebylo jednoduché," dodal Vondrášek.

Ve většině heren, kde policie zasahovala, běžěly výherní automaty i přesto, že už vypršela lhůta pro jejich provoz. Majitelé heren se však spojili v rámci občanského družení s tím, že automaty nejsou předmětem podnikání nýbrž k zábavě, a chtěli tak obejít zákon. "Způsobená škoda se bude pohybovat minimálně v řádu jednotek milionů korun," odhadl ztráty Vondrášek.

Rychlé stěhování

Jednou z heren, kde se minulý týden nečekaně objevila policie, je i Herna u Indiána ve Francouzské ulici v Praze. Dveře podniku jsou však v těchto dnech stále otevřené. "To že jsme jim zabavili automaty, neznamená, že by museli zavřít. Pokud místo funguje třeba i jako normální hospoda, můžou mít dále otevřeno," řekl pro Lidovky.cz vyšetřovatel Michal Šmíd.

O kousek dál na Tylově náměstí je naopak herna už pár dní zavřená, přestože uvnitř policie nezasahovala. Jak však zachytil předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda na video, po policejní razii začali provozovatelé herny rychle odvážet automaty pryč. "V dodávce měli nastěhované tři terminály," popsal Svoboda. Podle něj byl důvod zřejmý - i v této herně se nacházely nelegální automaty. Avšak policejnímu zásahu podnik unikl.

Stěhování automatů z herny na Tylově náměstí. Uvnitř dodávky jsou narovnané hned tři. 

"My jsme jeli na doraz. Nebylo v našich silách zasáhnout ve stejném okamžiku na více místech. Navíc bylo třeba automaty odvézt a někde je taky uskladnit," připustil Vondrášek, že ne všechny nelegální herny se podařilo odhalit. Dodal však, že vyšetřování nadále probíhá a může dojít k dalšímu zásahu.

Tipy z mnoha míst

Policie se na zátah připravovala od poloviny loňského roku, kdy se jí sešlo hned několik tipů na nelegální herny. "Ať už od ministerstva financí, sdružení sázkových kanceláří, městských částí nebo od samotných kriminalistů," upřesnil šéf pražské policie.

Kvůli nepovolenému provozování výherních automatů nyní prošetřuje provozovatel heren, ve kterých minulý týden zasahovala. Jejich počet policie neupřesnila. Hrozí jim však od jednoho do šesti let vězení.

Autor: