Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zadržela tři solární barony. Snažili se podplatit úředníky

Ekonomika

  14:24aktualizováno  16:51
PRAHA - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi tři muže, kteří se údajně pokusili podplatit pracovníka Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Milionový úplatek měl zaměstnancům českobudějovické společnosti Lumen energetický development (LED) zajistit získání licence pro solární elektrárnu s platností ještě pro rok 2010, kdy byla garantovaná vyšší výkupní cena elektřiny. Policie dnes o případu informovala na svém webu. Firma obvinění odmítla.

Čtěte více:
Solární magnáti se brání, k soudu míří první žaloba na ČEZ a ERÚ

Podle informací policie zaměstnanci firmy LED licenci potřebovali pro sluneční elektrárnu na severu Čech. Peníze byly předány 27. ledna v Praze, už pod dohledem detektivů. "Na místě byl zadržen jeden z podezřelých, druzí dva byli ještě týž den ve večerních hodinách zadrženi na jihu Čech," uvedla policie.

Muži z Českobudějovicka ve věku od 27 do 44 si následně vyslechli obvinění z podplácení spáchaného ve spolupachatelství, za což jim hrozí až šest let vězení. Dva z nich soud poslal do vazby, třetí je stíhán na svobodě. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Liberci.

Pokud by společnost pro elektrárnu získala licenci s platností ještě pro rok 2010, státem garantovaná cena za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny by činila 12.150 korun. Od letošního ledna se snížila na 5500 Kč.

Mediální zástupce společnosti Martin Doležal obvinění policie odmítl. V prohlášení, které zaslal ČTK, uvedl, že se zaměstnanci firmy zřejmě stali oběťmi provokace připravené v zájmu jiného podnikatelského subjektu.

Pracovník ERÚ prý postupoval nestandardně a zaměstnanci se naopak rozhodli začít jeho jednání dokumentovat. Společnost v závěru loňského roku podle Doležala pracovala v severních Čechách na asi deseti solárních elektrárnách. Které se případ týká, prý v současné době není možné říct. "Tím, že byli pracovníci okamžitě vzati do vazby, komunikace s nimi probíhá jen přes právníky a my jsme v situaci, že úplně přesně nevíme, o kterou elektrárnu se jedná," řekl ČTK Doležal.

Společnost Lumen energetický development vznikla v září 2008 a zabývá se stavbou a provozem slunečních elektráren. Dosud jich podle svých informací postavila přes 50.

Bič na fotovoltaiku

Energetický regulační úřad (ERÚ) v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci bude připojeno zhruba 1600 MW solárních elektráren, nakonec to bylo dokonce 1820 MW. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.

Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje.

Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy právě z loňských 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh.

Autor: