Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polovina výtahů v Česku je podle unie rizikových

Ekonomika

  16:49
PRAHA - Téměř polovina z celkového počtu kolem 85.000 výtahů v České republice vykazuje provozní rizika a je nutné je opravit. Norma z roku 2004 přitom nařizuje, aby všechny výtahy uvedené do provozu před rokem 1999 prošly inspekční prohlídkou.

Bezbariérový výtah ve stanici metra Národní třída. foto: ČTK

Informoval o tom generální sekretář Unie výtahového průmyslu ČR Jan Dvořák. V závislosti na velikosti výtahu se náklady na odstranění provozních rizik pohybují od 700.000 do zhruba 1,2 milionu korun.

"Nejekonomičtější je výtah vyměnit," řekl Dvořák. Provozovatelé výtahů mají povinnost odstranit rizika do pěti až deseti let po inspekci. Některým tento termín již vypršel, pro jiné skončí v příštích letech.

"Stále existují provozovatelé, kteří svou povinnost nesplnili. Ti by si rozhodně měli pospíšit, aby zbytečně neriskovali možné škody či postih," dodal Dvořák. Výtahů v nevyhovujícím stavu je v ČR podle něj kolem 40.000.

Vlastníkům domů nehrozí za nesplnění nových pravidel finanční postih, musí ale počítat s odpovědností za případné škody způsobené nevyhovujícím technickým stavem výtahu.

"V případě, že by se v takovém výtahu někdo zranil nebo dokonce zabil, odpovídá majitel budovy za veškeré škody. Náklady na léčbu, bolestné a ušlý zisk zraněných osob mohou dosáhnout i několika milionů korun," upozornila Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat