Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Poplatkobijci slibovali, že uhradí náklady. Ze závazků se snaží vymanit

Daniel Paľko, šéf BSP Lawyer Partners. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Paľko, šéf BSP Lawyer Partners. | foto: MAFRA – Dan Materna

PRAHA Nemáte co ztratit, můžete jen získat. Tímto sloganem lákala koncem loňského roku iniciativa Poplatkyzpět.cz nespokojené zákazníky bank, aby se připojili k hromadné žalobě proti bankám.

Za iniciativou Poplatkyzpět.cz stojí Daniel Paľko (BSP Lawyer Partners) a Petr Toman (advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři). Když neuspějeme, tvrdili právníci, náklady na soudní řízení zaplatíme za vás. Uvěřilo jim přes 30 tisíc lidí.

2,5 milionu pro Jana Fischera

Kdo stojí za iniciativou Poplatkyzpět.cz Za iniciativou Poplatky zpět, která slibovala lidem, že za ně na bankách vymůže poplatky za správu úvěrů nebo pořízení hypoték, stála z velké části společnost BSP Lawyer Partners. Předsedou představenstva společnosti BSP Lawyer Partners je Daniel Paľko. Odborným garantem iniciativy je známý právník Petr Toman. V případě neúspěchu iniciativa slibovala, že za klienty uhradí náklady. V minulosti Paľko věnoval 2,5 milionu korun neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi na doplacení dluhů z kampaně. Jeho firma BSP Lawyer Partners proslula vymáháním koncesionářských poplatků České televize. Rovněž vymáhala poplatky pro ministerstvo spravedlnosti nebo vězeňskou službu za ministra Pavla Němce.

Jenže plán, který měl lidem vrátit několik tisícovek a z poplatkobijců udělat přes noc milionáře, nevyšel. Nyní hrozí, že nepovedené dobrodružství poplatkových iniciativ budou muset lidé zaplatit z vlastních kapes.

Pozor na e-mail

Na základě dřívějších rozhodnutí soudů totiž klienti musí uhradit náklady na neúspěšná soudní řízení, ke kterým je v minulosti vyzývala iniciativa Poplatkyzpět.cz. Ta se pokouší ze slibů vyvázat. Její právníci v současnosti rozesílají klientům e-mail, ve kterém je informují, že za ně soudem přiznané náklady dosud neuhradili.

„... prozatím nebylo přistoupeno k úhradě přiznaných nákladů řízení, a to s ohledem na opakovaná vyjádření bank, že tyto náklady nebudou po svých klientech požadovat,“ sdělují advokáti v e-mailu. Když klienti na e-mail nezareagují, advokáti budou považovat případ za ukončený.

Povinnost lidí uhradit bankám přiznané náklady bude přitom trvat dál. Navzdory tvrzení advokátů totiž banky žádné jednotné oficiální stanovisko, že soudem přiznané náklady nebudou požadovat, nevydaly.

Česká bankovní asociace dokonce varuje, že e-mail advokátů Paľka a Tomana je pokusem uvést klienty bank v omyl. „Banky od počátku poplatkových sporů tvrdily, že budou postupovat v souladu s platným právem. Součástí toho je i respektování výroků nezávislých soudů,“ uvádí bankovní asociace ve svém prohlášení.

„Pokud jsou soudem bankám náhrady nákladů přiznány, což se děje téměř ve všech případech, kdy banka byla zastoupena externím advokátem, tyto očekávají, že iniciativa Poplatkyzpět. cz, tedy především BSP LP a AK Toman a partneři, dostojí svému závazku a tyto náhrady uhradí. K tomu se ostatně iniciativa Poplatkyzpět. cz veřejně zavázala v případě, že soud rozhodne v neprospěch žalující strany,“ komentuje bankovní asociace situaci.

Bankovní asociace proto vyzývá klienty bank, aby dále trvali na uhrazení svých nákladů, které jim iniciativa Poplatkyzpět.cz přislíbila. Jinak by se lidé mohli proti své vůli dostávat do prodlení s úhradou soudem předepsané částky. Ta se pohybuje v rozmezí od čtyř do sedmi tisíc korun.

Peníze vrátíme, ale...

Advokáti Paľko a Toman připouštějí, že náklady lidem nakonec uhradí. Ale nebude to automatické. Podle instrukcí v e-mailu lidé budou muset přiznané náklady bance zaplatit nejdříve ze svého, následně zaslat doklad o zaplacení zástupcům iniciativy a teprve poté na základě nově uzavřené smlouvy (blíže nespecifikovaného obsahu - pozn. red.) jim budou náklady proplaceny.

Před takovým postupem ale odborníci varují. „Podle občanského zákoníku platí, že daný slib zavazuje a že smlouvy mají být plněny. Pokud se tedy společnost BSP Lawyer Partners, a. s., zavázala za své klienty uhradit náklady řízení, což prokazatelně opakovaně veřejně potvrzovala, klienti po ní mohou splnění závazku požadovat,“ upozorňuje advokát Martin Rezek, který se specializuje na oblast spotřebitelského práva.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!