Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poprvé za 135 let. Británie po celý jeden den vyráběla elektřinu bez uhlí

Ekonomika

  19:53
LONDÝN - Británie poprvé od začátku průmyslové revoluce po celý jeden den vyráběla elektrickou energii bez využití uhlí. Informoval o tom britský provozovatel elektrárenské sítě National Grid. Podíl britských uhelných elektráren na dodávkách do sítě podle něj ve čtvrtek kolem 23:00 SELČ klesl na nulu a zůstal na ní až do páteční půlnoci, píše list Financial Times.
Vedení elektrického proudu (ilustrační foto).

Vedení elektrického proudu (ilustrační foto). foto: Reuters

Británie tak zaznamenala celý den bez produkce elektřiny z uhlí poprvé od roku 1882, kdy v Londýně zahájila provoz celosvětově první uhelná elektrárna vyrábějící elektřinu pro veřejné využití.

„Dosažení prvního pracovního dne bez uhlí od začátku průmyslové revoluce je přelomovým okamžikem v proměně našeho energetického systému,“ uvedla podle serveru BBC Cordi O’Haraová ze společnosti National Grid. Upozornila nicméně, že uhlí stále zůstává důležitým zdrojem energie.

Podle serveru Gridwatch.co.uk v pátek zhruba polovina elektřiny v britské síti pocházela ze zemního plynu. Zhruba čtvrtinu tvořily dodávky z jaderných elektráren, síť rovněž využívala dodávky z obnovitelných zdrojů a elektřinu importovanou ze zahraničí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat