Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poradci německé vlády letos čekají pokles HDP o 6 až 7 procent

Ekonomika

  8:41aktualizováno  9:15
Berlín - Výbor ekonomických poradců německé vlády předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne o šest až sedm procent. V rozhovoru s mediální skupinou Funke to řekl šéf výboru Lars Feld.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Německo se postupně přibližuje k hranici odvádění 2 % HDP na armádu, povinných pro státy NATO. foto: Reuters

Německá centrální banka ve své nejnovější prognóze počítá s propadem o 7,1 procenta. V obou případech by šlo o nejprudší pokles v dějinách spolkové republiky.

Na kurzarbeit pracuje v Německu rekordních 7,3 milionu lidí, krize zasáhla ekonomiku v téměř všech odvětví

Poradci německé vlády jsou o poznání pesimističtější než v březnu, kdy představili tři scénáře, z nichž nejhorší předpovídal pokles o 5,4 procenta. „Omezení pohybu trvalo déle a zahraniční obchod utrpěl větší újmu, než se předpokládalo,“ uvedl Feld. „Zjevně jsme byli příliš optimističtí, zejména co se týče Spojených států,“ dodal.

Podle prakticky všech scénářů by se německá ekonomika už v příštím roce měla začít rychle zotavovat. Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, počítá na příští rok s hospodářským růstem o 3,2 procenta, na rok 2022 pak s růstem o 3,8 procenta. Vychází mimo jiné z předpokladu, že v polovině příštího roku už bude k dispozici účinný lék na koronavirus.

V prvním čtvrtletí německá ekonomika klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009. Německo tak vstoupilo do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V loňském čtvrtém čtvrtletí se HDP snížil o 0,1 procenta.

Německé vládní strany tento týden schválily nový balík opatření na podporu ekonomiky v objemu 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu Kč). Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat