Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po přehradě plave solární ostrov. Portugalci spustí unikátní elektrárnu, největší svého druhu v Evropě

Ekonomika

  14:24
Portugalsko v červenci spustí provoz největší plovoucí solární elektrárny v Evropě. Země chci snížit závislost na dovozu fosilních paliv, jejichž ceny prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu.

Plovoucí ostrov tvořený 12 tisíci solárními panely o celkové velikosti čtyř fotbalových hřišť na přehradě Alqueva vybudovala energetická společnosti EDP, píše agentura Reuters.

Portugalsko urychlilo přechod k obnovitelným zdrojům energie, protože může využít proudění vzduchu od Atlantského oceánu a dlouhé hodiny slunečního svitu. Země sice nepoužívá téměř žádné ruské uhlovodíky, jeho paroplynové elektrárny ale také pociťují tlak kvůli rostoucím cenám paliv.

Ředitel skupiny EDP, která je zodpovědná za solární projekt, Miguel Patena uvedl, že elektřina vyrobená plovoucí fotovoltaickou elektrárnou bude stát třetinu proti té vyrobené v paroplynové elektrárně. Instalovaná kapacita elektrárny je pět megawattů.

Elektřina pro 1500 domácností

Přehrada Alqueva se už k výrobě elektřiny využívá, funguje tam vodní elektrárna. Panely na přehradě mají ročně vyprodukovat 7,5 gigawatthodiny (GWh) elektřiny. Doplní je i lithiové baterie pro uchování dvou GWh. Panely budou dodávat elektřinu 1500 domácnostem, což představuje třetinu potřeby dvou blízkých měst Moura a Portel.

Solární panely na jezerech nebo na moři byly v rámci snahy o snížení emisí oxidu uhličitého instalovány v řadě míst, od Kalifornie po znečištěné rybníky v Číně. Plovoucí panely nepotřebují cenné pozemky a ty na nádržích využívaných k výrobě vodní energie jsou zvláště nákladově efektivní, protože se mohou napojit na existující přípojky k elektrické síti. Přebytečná elektřina vyrobená za slunných dnů pak může přečerpávat vodu do jezera, kde se uchovává pro použití v zamračených dnech nebo v noci.

Válka na Ukrajině ukázala, že je potřeba urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie, uvedla členka správní rady EDP Ana Paula Marquesová. Projekt Alqueva je podle ní součástí strategie EDP, jejímž cílem je, aby firma do roku 2030 byla stoprocentně zelená. Vodní elektrárny a další obnovitelné zdroje energie nyní představují 78 procent z instalované kapacity EDP, která činí 25,6 GW.

V roce 2017 EDP nainstalovala na přehradě Alto Rabagao pilotní plovoucí solární projekt s 840 panely. Ten jako první v Evropě testoval, jak se vodní a solární energie mohou vzájemně doplňovat.

EDP už plánuje i rozšíření projektu Alqueva. V dubnu si zajistila povolení k výstavbě druhé plovoucí farmy s instalovaným výkonem 70 MW.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,