Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Portugalsku nejspíš klesne rating kvůli přístupu k soukromým investorům

Ekonomika

  9:44
NEW YORK - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P) varovala před snížením úvěrové známky Portugalska, další země ohrožené v eurozóně dluhovou krizí.

Portugalská vlajka foto: Shutterstock

S&P v noci na dnešek upozornila, že degradace ratingu může být důsledkem buď dalšího zhoršení růstových vyhlídek země, nebo ohrožení pozice soukromých investorů v rámci případné finanční pomoci Evropské unie.

Rozhodnutí, zda se sníží nynější hlavní portugalská známka A-, agentura čeká během příštích tří měsíců. Předpokládá však, že rating i pak zůstane v investiční kategorii.

Portugalsko má slabou ekonomiku

Lisabon je nyní pod intenzivním tlakem investorů, kteří už víceméně předpokládají, že po Řecku a Irsku bude Portugalsko další zemí, která bude nucena přijmout od Evropské unie finanční pomoc.

Portugalsko sice minulý týden schválilo úsporný rozpočet, má však slabou ekonomiku a kvůli tomu není schopno plnit stanovené cíle ve snižování vysokého deficitu.

Standard and Poor´s logo

Portugalská vláda zatím moc neudělala v prorůstových reformách, které by kompenzovaly negativní dopad rozpočtových úspor na ekonomiku, konstatovala S&P. Hrubý domácí produkt země tak podle odhadu agentury příští rok zřejmě dál klesne o nejméně dvě procenta.

Rating klesne, pokud soukromí věřitelé budou znevýhodněni

Agentura je zvláště znepokojena dopady změn, které EU navrhuje pro přístup k soukromým investorům v situaci platební neschopnosti států.

Nová pravidla pro investory mají sice platit až od roku 2013, pokud by v rámci případné finanční pomoci Portugalsku měly dostat závazky země vůči veřejným věřitelům přednost před závazky vůči soukromým věřitelům, pak by to byl důvod ke zhoršení ratingu, uvedla agentura.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Mohlo by vás zajímat