Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci chtějí, aby BIS prověřila nové majitele skláren Sklo Bohemia

Ekonomika

  8:34
PRAHA - Poslanci mají podezření, že nový majitel skláren Sklo Bohemia je majetkově propojen s jejich bývalými vlastníky. Navíc pochybují o korektnosti celého procesu prodeje. Proto vyzvali vládu, aby rozhodla, zda nechá celý případ prošetřit. Ta by se měla prodejem skláren zabývat na dnešním zasedání.

Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou foto: ČTK

"Inicioval jsem usnesení Poslanecké sněmovny, kterým vyzýváme vládu, aby uložila Bezpečnostní informační službě (BIS) podat informaci o všech aktérech výběrového řízení, zejména o tom, zda a do jaké míry jsou napojeni na původní vlastníky, tedy na lidi, kteří mohou za pád skláren (Sklo Bohemia)," řekl Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL.

Sklárny Sklo Bohemia, ve kterých pracovala více než šestina obyvatel Světlé nad Sázavou, patří do skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Ta se loni v září dostala do insolvenčního řízení.

1200 lidí bez práce
O pár dní později kvůli nedostatku provozního kapitálu vyhasly pece i v samotných sklárnách Sklo Bohemia. O práci tam tak přišlo zhruba 1200 lidí a nezaměstnanost na Světelsku stoupla více než třikrát – na 18,6 procenta.

Ve výběrovém řízení na prodej majetku Skla Bohemia, které bylo ukončeno 16. června, zvítězila firma Vivaria, v jejímž čele stojí Lubor Červa. Ten měl za sklárny zaplatit 160 milionů korun. Celkový dluh skláren však podle vystoupení Miroslavy Němcové (ODS) v Poslanecké sněmovně činí zhruba 500 milionů. Holding BCT pak dluží téměř tři miliardy. "Jestliže dlužíte tři miliardy a potom si za 150 (milionů) koupíte majetek zpátky takto oddlužený, tak samozřejmě, že to je velmi zajímavé," řekla Němcová poslancům.

Další podrobnosti si přečtete v pondělním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat