Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslankyně tureckého původu rozhořčila německé novináře

Média

  21:56
BERLÍN - Ministryně sociálních věcí ve spolkové zemi Dolní Sasko Aygül Özkanová dnes vyzvala novináře, aby se podpisem "mediální charty" zavázali k jazykové korektnosti a informování o integraci menšin.

Aygül Özkanová foto: Reprofoto

První ministryně tureckého původu v Německu tím vyvolala pozdvižení mezi německými žurnalisty a po kritice zdůraznila, že jde zatím o pouhý návrh.

V "mediální chartě pro Dolní Sasko" se měli novináři mimo jiné zavázat, že budou informovat o "výzvách integrace" a že budou používat "kulturně citlivý jazyk". Text charty mají podle představ ministryně žurnalisté veřejně podepsat v polovině srpna.

Zástupci dolnosaských médií dnes plány ostře kritizovali. "Už dlouho se žádný politik nepokusil tak bez obalu srovnat do latě noviny a elektronická média," reagoval šéfredaktor regionálního deníku Nordwest Zeitung Rolf Seelheim.

Pro veřejnoprávní média je to samozřejmost

Šéfredaktor deníku Hannoversche Allgemeine Zeitung Matthias Koch se ohradil, že jeho noviny loni dostaly první cenu za seriál článků o integraci menšin od německo-turecké organizace. "Děláme to, aniž bychom potřebovali pobízení, úkolování nebo slavnostní výzvy od zemské vlády," prohlásil.

Mluvčí rozhlasové a televizní stanice NDR Martin Gartzke k tomu poznamenal, že odpovědné zpravodajství o tématu integrace patří k samozřejmým povinnostem veřejnoprávní instituce.

Özkanová se postarala o palcové titulky už před nástupem do funkce před třemi měsíci výrokem, že na státních školách by mělo být zakázáno jak nošení muslimských šátků, tak i vyvěšování křesťanských křížů. Brzy ale svá slova vzala zpět.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat