Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pošta podá ústavní stížnost proti zamítnutí různých mezd. Podnik musel řidiči z Olomoucka dorovnat nižší plat

Ekonomika

  15:54
Praha - Česká pošta podá ústavní stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, že nemůže vyplácet rozdílnou mzdu za stejnou práci v různých regionech. Oznámil to mluvčí pošty Matyáš Vitík.
Česká pošta

Česká pošta foto:  František Vlček, MAFRA

„S ohledem na to, že Nejvyšší soud vydal tzv. precedentní rozhodnutí, má Česká pošta za to, že podání ústavní stížnosti je na místě i s ohledem na celospolečenský zájem na řešení této otázky,“ uvedl mluvčí.

Revoluce ve výplatách? Nejvyšší soud rozhodl, že je nezákonné platit za stejnou práci jinde jinou mzdu

Rozsudek NS dal za pravdu muži, který jako řidič pracoval pro Českou poštu v Olomouckém kraji, a to za mzdu 18 080 Kč. Zcela identická pozice, ovšem v Praze, byla odměňována o více než 3000 Kč štědřeji. Zaměstnanec úspěšně žádal o dorovnání mzdy, které přesáhlo 100 000 korun.

Pošta rozdílné mzdy obhajuje tím, že do jejich výše se promítají jednak předpoklady a požadavky pro výkon práce, jednak podmínky jednotlivých pracovišť. Práce řidiče v Praze je podle argumentace státního podniku složitější, odpovědnější a namáhavější, například s ohledem na velikost regionu a rozmístění provozu do několika částí a budov. Odměňování navíc zohledňuje i reálnou výši mezd a životních nákladů v Praze.

Česká pošta zaměstnává 29 000 lidí. Kvůli nízkým mzdám se každoročně potýká s velkou fluktuací lidí. Letos od dubna zvýšila platy v průměru o pět procent. Loni v ní byla průměrná mzda 28 480 korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!