Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potíže má i nejziskovější část ČSA. Údržbě chybějí zakázky

Ekonomika

  10:56
PRAHA - Údržba letadel v Českých aeroliniích, po několik let jedna z nejziskovějších činností národního dopravce, se ocitla ve velmi vážných potížích. Firma přišla o většinu zakázek od významných zahraničních aerolinek, náhradu za výpadek práce na letadlech zatím nenašla a hrozí propouštění.

Letadlo ČSA na pražském letišti. foto: Lidové noviny

Firmě podle serveru iDnes.cz, která o problémech informovala, ubyly zakázky od Air Berlin a společnosti Transavia, jejímž majitelem je společnost Air France-KLM. Důvodem úbytku zakázek přitom není nespokojenost se službami ČSA či jejich cena, ale spíše snaha firem více vytížit vlastní kapacity.

ČSA Údržba

Údržba zaměstnává v ČSA zhruba 900 lidí a za poslední známý rok 2008 vydělala Českým aeroliniím největší peníze - čtvrt miliardy korun.

"Zahraniční zákazníci zredukovali své objednávky na údržby na minimum. Dvě ze tří linek prakticky stojí nebo se na nich dělá údržba jen pro nás," řekl serveru dobře informovaný zdroj z ČSA. Potíže s nedostatkem zakázek potvrdil i předseda odborové Organizace leteckých techniků a inženýrů Petr Voldán. "Vedení nám má brzo prezentovat, co bude s údržbou ČSA dál," řekl předseda.

ČSA podle serveru oficiálně tvrdí, že spolupráce s oběma dopravci dál pokračuje. "Smluvní vztah s nimi neskončil," řekla mluvčí společnosti Hana Hejsková. S ohledem na obchodní tajemství však odmítla sdělit podrobnosti.

České aerolinie zvažují, že podobně jako některé další činnosti, které nesouvisí přímo s pravidelnou leteckou dopravou, údržbu vyčlení do samostatné dceřiné společnosti. Ta by se pak starala nejen o servis letadel ČSA, ale musela by si na sebe vydělávat i prací pro další letecké přepravce. O vyčlenění údržby letadel se však ještě definitivně nerozhodlo, rozhodnutí by mělo padnout nejspíš ještě letos. Pokud by ČSA údržbu vyčlenily, mohly by ji i prodat. Státní aerolinky by tak získaly peníze na svůj další rozvoj. Zájem o údržbu by prý byl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!