Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nedostatek a zdražení vajec kvůli ptačí chřipce zatím nehrozí, tvrdí drůbežáři

Hasiči připravují likvidaci nakaženého chovu slepic v Brodu nad Tichou. (3. ledna 2023) foto: Petr Eret, MAFRA

Po zjištění ptačí chřipky i ve druhé části haly velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku se bude muset vybít až 220 tisíc nosnic. To bude znamenat vybití skoro pěti procent z pěti milionů českých slepic. Nedostatek vajec by podle drůbežářů zatím hrozit neměl.
  13:53

Ani cena by kvůli tomuto utrácení růst neměla. Ta je už tak na maximech, meziročně se loni v listopadu zvedla skoro na dvojnásobek, 10 kusů jich podle Českého statistického úřadu stálo 48,92 Kč.

Firma Česká drůbež ve pak chová v dalších dvou halách statisíce ptáků, celkem jde o více než 740 tisíc kusů nosnic. Jde zatím o největší ohnisko choroby v republice.

Nemoc je v největších českých halách

Nákaza na Tachovsku se potvrdila minulý pátek. Původně se počítalo s utracením asi 120 000 slepic, nákaza se ale rozšířila i do další části haly společnosti. Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unice Gabriela Dlouhá upozornila na to, že se jedná o největší haly v Česku, běžně jsou největší kapacity v českých chovech maximálně pro 70 000 nosnic.

Poznamenala také, že haly společnosti stojí v těsné blízkosti, a proto je potřeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření. Kdyby se musely utratit všechny slepice v areálu firmy, bylo by to zhruba 15 procent všech slepic v ČR.

Podle Dlouhé lze zatím odhadnout, že škody společnosti budou v řádu desítek milionů Kč. Mimořádná veterinární opatření běžně trvají nejméně měsíc a po jejich ukončení může firma začít chov obnovovat. Za ušlý zisk firma dostane kompenzace od ministerstva zemědělství. „Pokud se chovy podaří obnovit co nejdříve, nebude to dlouhodobý výpadek,“ uvedla Dlouhá.

Doplnila, že pokud firma sežene již odchované kuřice, může být obnova produkce vajec rychlá. V Evropě je jich ovšem kvůli ptačí chřipce nedostatek. Pokud nakoupí jednodenní kuřata, bude to trvat zhruba 20 týdnů, než začnou snášet, dodala předsedkyně. V takovém případě by to znamenalo pro firmu výpadek části produkce až do léta.

Podobně velké ohnisko ptačí chřipky se objevilo naposledy na konci prosince 2021 v Libotenicích na Litoměřicku, kdy muselo být zlikvidování téměř 190 000 kusů drůbeže a asi 1,7 milionu kusů vajec. V dubnu 2021 se kvůli nákaze muselo zlikvidovat přes 170 000 kusů nosnic v Kosičkách v Královéhradeckém kraji.

V úterý odpoledne pak veterináři ohlásili nález dalších ohnisek v malochovech ptáků a jedno ve velkochovu krůt a kuřat na Sedlčansku. V podniku Farma Druhaz bylo 12 000 kuřat a tisícovka krůt. Drůbež bude utracená ve středu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...