Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potraviny podražily kvůli DPH a ještě není konec

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Následující měsíce mohou podle analytiků přinést zlevnění chleba a pečiva, naopak lze čekat zdražení masa a mléčných výrobků. Ceny potravin v tuzemských obchodech vzrostly za posledních osm týdnů o téměř pět procent. Některé potraviny přitom budou dál zdražovat.

Týká se to především masa a masných a mléčných výrobků. Chovatelé totiž po krizových letech, kdy se produkce masa a mléka stala ztrátovou, zredukovali stavy skotu. Trhu by podle agrárního analytika Petra Havla mělo prospět chystané uvolnění kvót na produkci mléka ze strany Evropské komise.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak jiné potraviny by mohly v průběhu roku zlevňovat. Třeba klesající cenový trend u výrobků z obilnin může vydržet do poloviny roku. Co bude následovat, lze jen těžko odhadnout. "Příroda, na které je zemědělství závislé, je nevyzpytatelná. Ceny v Česku může ovlivnit například i to, jak dobrá úroda bude v Austrálii nebo Jižní Americe," říká místopředseda Asociace soukromého zemědělství Václav Perník.

Významnou roli v cenách potravin v obchodech budou dál hrát obchodní řetězce. Jejich tlak na dodavatele podle všech signálů pokračuje. Na druhou stranu se velké potravinářské společnosti začínají tomuto tlaku bránit.

Jak Lidové noviny informovaly v minulém týdnu, koncernům PepsiCo, Danone a Ferrero Rocher již s praktikami obchodníků dochází trpělivost. Než aby dodávaly do některých řetězců se ztrátou, raději nedodávají vůbec.

INFOGRAFIKA: Jak se vyvíjejí ceny potravin?

Ceny potravin

V hypermarketech Tesco tak dnes zákazníci nenaleznou nápoje Pepsi, Lipton či brambůrky Lays, z provozoven Kaufland zmizely například jogurty Activia a Dobrá máma, čokoládová vajíčka Kinder či bonbony Tic Tac.

Menší potravinářské firmy si tak razantní krok mohou jen těžko dovolit. Nárůst sazby DPH v kombinaci se snahou řetězců nezvyšovat ceny se tak může nepříznivě promítnout do kvality potravin. "Obavy o kvalitu jsou zcela namístě a poslední zjištění pracovníků zemědělské a potravinářské inspekce tomu nasvědčují," zmínil Petr Havel.

Inspektoři loni "objevili" v regálech obchodů například ovocný džem, v němž bylo jen 15 procent ovocné složky, či jakostní víno tvořené ze tří čtvrtin dolitou vodou. Poměrně časté jsou také problémy s kvalitou medu, uzenin nebo výrobků z ryb.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat