Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potraviny v Česku jsou páté nejlevnější v Unii

Slovensko

  7:00
PRAHA - Cena potravin byla loni v Česku jednou z nejnižších v EU. Podle Eurostatu bylo v roce 2011 jídlo levnější už jen v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a Litvě. Ve skutečnosti je ale možné, že potraviny nakoupíte v supermarketu za západní hranicí levněji, přestože v žebříčku je Německo daleko za Českem.
V supermarketu (ilustrační foto)

V supermarketu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Eurostat srovnal ceny potravin za rok 2011 na základě parity kupní síly ve všech unijních zemích. Srovnávány byly ceny masa, ryb, mléka, sýrů a vajec, zeleniny nebo ovoce a dalších základních potravin i nápojů včetně cukru, medu, vody a alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrně byla cena potravin nejvyšší v Lucembursku, nejnižší v Polsku a Česká Republika byla zařazena jako pátá nejlevnější.

Země EU seřazené podle nejnižší ceny potravin v roce 2011
1.Polsko
2.Rumunsko
3.Bulharsko
4.Litva
5.Česká Republika
6.Maďarsko
7.Estonsko
8.Slovensko
9.Lotyšsko
10.Portugalsko

Eurostat vycházel z dat, která mu posílají statistické úřady jednotlivých členských zemí. Neznamená to tedy, že by si statistici vzali 100 eur a zkusili s takovou částkou nakupovat v obchodech a supermarketech ve Francii nebo Bulharsku. 

"Data se mohou v jednotlivých zemích lišit a proto provádí Eurostat takzvanou harmonizaci, aby výsledky byly přísně srovnatelné," řekla Štěpánka Čejková z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

ČSÚ posílá pravidelně do Bruselu průměrné ceny potravin v korunách. "Oni si to svým kurzem přepočítají na eura, potom vytvoří jakousi umělou cenu ve které je započítána inflace. Nakonec podle průměru EU srovnají jednotlivé členské země," popsala proces Zuzana Cabicarová z oddělení pro Evropská data ČSÚ.

Parita kupní síly versus reálná cena

Evropští statistikové vytvořili jeden spotřebitelský koš pro porovnání. Například museli vytvořit kategorii maso, která se ale v jednotlivých zemích může podstatně lišit. "V Česku se téměř nejí skopové maso, kdežto ve Španělsku se zase téměř nejí vepřové," uvedla Cabicarová.

Kvůli přepočítávání přes paritu kupní síly je možné, že některé potraviny budou při cestě do zahraničí výrazně dražší nebo levnější, než by evropské srovnání napovídalo. Eurostat totiž nepočítá s reálnou měnou. "Když si tady vyměním koruny za eura a s těmi v Německu nakoupím, budu to přepočítávat podle směnného kurzu, nikoli podle parity," dodala Cabicarová, kterou statistika Eurostatu překvapila, protože její zkušenosti s cenami potravin v cizině jsou odlišné.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...