Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povinné zveřejňování smluv Českou televizi poškodí, tvrdí Dvořák

Ekonomika

  14:34
PRAHA - Povinné zveřejňování smluv poškodí Českou televizi, protože pak nebude moci okamžitě vysílat zpravodaje do zahraničí při neočekávaných událostech nebo kupovat práva na sportovní přenosy.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák. foto: MAFRA - Petr Topič

Na úterním veřejném slyšení v Senátu to řekl generální ředitel veřejnoprávní ČT (České televize) Petr Dvořák. Zveřejňování smluv má být od poloviny letošního roku povinné pro státní instituce a firmy hospodařící s veřejnými penězi.

„V momentě, kdy nastane platnost zákona o zveřejňování smluv, a v Paříži vybuchne další rockový klub, tak my nebudeme schopni vypořádat to, aby náš štáb druhý den odjel do Paříže, nasmlouval linky a začal živě přenášet to, co se tam děje,“ uvedl Dvořák. Cena za víkend přímých přenosů z loňského listopadu se podle něj vyšplhala na 650.000 korun. V registru přitom mají být podle schváleného zákona zveřejněny všechny smlouvy nad 50.000 korun.

Ohrožení nákupu převzatých programů

Kromě vlastní zpravodajské tvorby ale může podle Dvořáka povinnost zveřejňovat smlouvy ohrozit i schopnost ČT nakupovat převzaté programy. Jejich prodejci totiž v řadě případů nebudou souhlasit s odtajněním cen, za které program jednotlivým televizím prodávají. Ohroženo tak může být například vysílání mistrovství v biatlonu.

Změnu zákona už navrhuje část poslanců KDU-ČSL, kteří požadují, aby se tyto povinnosti nevztahovaly na státem vlastněný Budějovický Budvar. Podle ředitele pivovaru Jiřího Bočka by soukromí výrobci piva proti státnímu Budvaru získali významnou výhodu, pokud by mohli do smluv státního podniku volně nahlížet. Podnik by údajně kvůli zveřejňování smluv prodělal miliardu korun na tržbách ročně. Obával se také sankcí ze strany zahraničních firem.

O podobnou výjimku nyní zákonodárce požádal i Dvořák pro ČT. Podle senátora Jiřího Oberfalzera (ODS) je tento požadavek legitimní, protože televize podobně jako Budvar nehospodaří s veřejnými prostředky, protože koncesionářské poplatky takto nelze vnímat. Uvedl rovněž, že zákon poškodí řadu dalších státních podniků, a část z nich, která funguje v tržním prostředí, může kvůli němu zkrachovat. Tyto firmy by pak bylo vhodnější raději okamžitě privatizovat.

Odsouhlasený zákon počítá s tím, že stát, kraje, větší obce a další organizace budou mít povinnost od července zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru. Po dalším roce začne platit pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná. Pod normu budou spadat smlouvy s plněním nad 50.000 korun bez daně z přidané hodnoty.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠÉF SMĚNY - 12HODINOVÝ PROVOZ (27 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat