130 let
Zvýšená hladina Berounky v Černošicích.

Zvýšená hladina Berounky v Černošicích. | foto: Viktor Chlad, Lidové noviny

Povodí začalo řešit stavbu suchého poldru na Berounce. Na ochranu před povodní

Ekonomika
  •   14:32
PRAHA - Povodí Vltavy začalo řešit stavbu suchého poldru na Berounce, který by ochránil spodní tok řeky až před stoletou povodní. V případě záplav by se totiž zatopilo území až o 1000 hektarech. Zatím však vodohospodáři vypracovali pouze studii proveditelnosti, řekl mluvčí povodí Hugo Roldán.

Podle materiálu by stavba vyšla asi na pět miliard korun. Nyní začne debata, zda by se nádrž měla stavět, neboť při zaplavení by voda zasáhla i do Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Křivoklát.

Ve studii, jež je na webu povodí, jsou čtyři možnosti, kde by hráz mohla stát. Všechny jsou nad obcí Roztoky u Křivoklátu. „Nádrž by jednoznačně pomohla obcím na dolním toku Berounky. Pod tímto vodním dílem až po soutok s Vltavou by bylo ochráněno přes 3300 obyvatel a majetek v hodnotě téměř 30 miliard korun,“ říká generální ředitel povodí Petr Kubala.

Opatření blízké přírodě

Poldr by měl také vliv na povodňové průtoky Vltavy od jejího soutoku s Berounkou. „Jde o protipovodňové opatření blízké přírodě, protože nádrž by byla po většinu času prázdná a neznamenala by trvalé omezení v hospodaření a život v dané lokalitě,“ dodal Kubala.

Kde by hráz mohla stát? Profil A – Roztoky – kamenitá sypaná hráz se středním asfaltobetonovým těsněním. Profil B – Branov – zemní sypaná hráz. Profil C – Nezabudice – betonová tížná hráz s kamenitými zemními přísypy. Profil D – Čertova skála – betonová tížná hráz.

Suchá nádrž by měla přeměňovat povodně až do úrovně stoleté vody na neškodný průtok v objemu dvouleté vody. „Vzhledem k tomu, že nádrž je zamýšlena jako suchá, znamená to, že do dvouleté povodně by tekla řeka Berounka stejně, jako je tomu dnes, a až ve chvíli, kdy průtoky přesáhnou tuto mez, začne se voda vzdouvat a dojde k dočasnému zatopení území nad vodním dílem,“ dodávají vodohospodáři. Rozloha nádrže by podle studie byla mezi 979 a 1006 hektary.

Čekání na konečné rozhodnutí

Povodí nyní očekává, že se o studii povede veřejná diskuze. „Konečné rozhodnutí bude na politické reprezentaci, kde bude muset být rozhodnuto o prioritách jako je ochrana před povodněmi, ochrana před suchem, či ochrana přírody,“ uzavřel mluvčí. Není tak zatím naplánovaný ani čas stavby ani Ministerstvo zemědělství zatím oficiálně nic o možné stavbě neví. „Povodí Vltavy však může ministerstvo požádat o poskytnutí dotace v rámci programu podpora prevence před povodněmi,“ dodal tiskový mluvčí resortu Hynek Jordán. Ministerstvo v něm chce do roku 2020 přispět částkou 4,5 miliardy korun. V předchozích etapách tohoto programu vzniklo přes 800 staveb za více než 15 miliard korun.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás