Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povolenky, strašák průmyslu

Ekonomika

  8:32
PRAHA - Nový systém emisních povolenek zdraží výrobky i služby, sníží investice a může vést až k likvidaci podniků. Tvrdí to studie, kterou včera zveřejnil Svaz průmyslu a obchodu a české ministerstvo průmyslu a obchodu. Placené povolenky nejvíce postihnou výrobce elektřiny, tepla, cementu a vápna.
Teplo a elektřinu v roce 2013 skokově zdražíme, jinak nepřežijeme, tvrdí firmy.

Teplo a elektřinu v roce 2013 skokově zdražíme, jinak nepřežijeme, tvrdí firmy. foto: Michael SohnČTK

„Tak, jak je obchodování s povolenkami nastaveno dnes, nemůže splnit to, co se od něj očekává,“ řekl Josef Zbořil, člen představenstva Svazu průmyslu a obchodu. Podle návrhu Evropské komise by si měly od roku 2013 začít všechny firmy nakupovat část emisních povolenek v aukcích. Podíl placených povolenek by se měl postupně zvyšovat. V roce 2020 by se měly již všechny nakupovat v aukci. Dosud dostávají firmy povolenky v rámci kvót zdarma. Nakupovat je musí až v momentě, kdy vytvoří více emisí.

„Evropská komise sice navrhla, jak to udělat, ale neřekla, kde na to vzít,“ tvrdí Zbořil.
Podle něj nový systém odčerpá z evropské ekonomiky ihned po zavedení 33 miliard eur a v roce 2020 až 55 miliard.

Jen české energetické firmy by měly během prvních osmi let za povolenky zaplatit více než 300 miliard korun. V důsledku zavedení povinných aukcí emisních povolenek by podle studie mohlo dojít ke skokovému navýšení ceny elektrické energie pro domácnosti zhruba o 30 procent. Pro firmy by to přitom mohlo být dokonce až 60 procent.

Jedním z důsledků bude i zvýšení inflace 
Výrobci jaderné energie a energie z obnovitelných zdrojů se takovému navyšování vyhnou. Teplo by kvůli placeným povolenkám mohlo zdražit dokonce o 30 až 45 procent. Dražší bude i cement a vápno, kde hrozí, že se tyto suroviny budou muset dovážet ze zemí, které tento systém nezavedou, jako například Ukrajina či Bělorusko. Výsledky studie chce Svaz průmyslu a obchodu předat i vládě a prezentovat je na semináři na počátku října. „Budeme chtít, aby Česká republika modifikovala svoji pozici, která je v současné době bohužel příliš zelená,“ řekl Zbořil.

Studie také zjistila, že jedním z důsledků zavedení placených povolenek bude i zvýšení inflace o téměř tři procenta. To by mohlo zkomplikovat plány na přijetí eura. K tomu by mohlo dojít právě kolem roku 2013.

Povolenky by také mohly dominovat českému předsednictví Evropské unie. „Dá se očekávat, že se to stane žhavým tématem pro naše předsednictví,“ řekl ředitel odboru ekologie ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Chroustovský. EU by sice jednání o návrhu ráda dokončila už letos, ale vzhledem ke složitosti diskuse se zřejmě k výsledku nedopracuje do konce roku.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat