20. března 2015 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Pozor na delfína či hmyzáky. Hračky můžou u dětí ohrozit plodnost

Nebezpečně hračky z Číny obsahují ftalát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečně hračky z Číny obsahují ftalát. | foto: Ministerstvo zdravotnictví

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví varuje před několika hračkami z Číny, které obsahují nadměrné množství nebezpečného ftalátu DEHP. Jde o sadu plastového hmyzu a zvířat, sadu plastových kostek a pískacího delfína.

DEHP se může při hře dostat přes sliny do těla dítěte a nepříznivě ovlivňovat plodnost. Sada plastových hraček „INSECTS“ obsahuje mravence, hada, netopýra, štíra, pavouka a pět druhů hmyzu. Hračky jsou baleny do plastového sáčku uzavřeného barevným kartonem s anglickými nápisy. Na karton je nalepena bílá papírová etiketa s různými kódy, piktogramy a nápisy.

V sadě „FUNNY“ jsou dvě plastové kostky o rozměrech 10x10x10 centimetrů s barevnými edukačními obrázky na každé straně. Také tento výrobek je balen do plastového sáčku uzavřeného barevným kartonem s anglickými nápisy a na něj je nalepena bílá etiketa.

Pro děti by mohl být nebezpečný i modrý plastový delfín s bílou náprsenkou. Na břiše má nápis Chuang bo Lel. Delfín má otáčecí hlavičku a po zmáčknutí vydává zvuky. Výrobek je balen do plastové síťky, která je uzavřena barevnou papírovou visačkou s obrázky různých zvířat a anglickou informací o zemi původu. Na visačku je nalepena bílá papírová etiketa s chybným českým názvem výrobku.

Ftaláty se používají jako změkčovadla při výrobě plastů a jedním z nejrozšířenějších je DEHP. Limit stanovený Evropskou unií kvůli škodlivosti ftalátů je 0,1 procenta hmotnosti výrobku, hračky ale obsahují mnohonásobně více této látky.

Ministerstvo varuje před panenkami a dalšími hračkami z Číny opakovaně. Informace a fotografie o všech nebezpečných výrobcích na českém trhu zveřejňuje na svém webu.

ČTK, Lidovky.cz