Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Moneta se spojí se skupinou PPF, vznikne třetí největší banka v Česku

Smuteční vlajka na budově PPF v Dejvicích. foto:  Michal Šula, MAFRA

Akcionáři Moneta Money Bank souhlasili se spojením s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). Valná hromada zároveň schválila financování transakce, tedy navýšení základního kapitálu banky pro úpis nových akcií.
  12:42

Spojením vznikne podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Nová banka se zároveň stane jedničkou v segmentu spotřebitelského financování.

„Společně s ostatními akcionáři Monety nyní můžeme začít psát novou kapitolu v dějinách českého bankovnictví,“ řekl Jean-Pascal Duvieusart, akcionář PPF a CEO Home Creditu. „Vnímám byznys Monety a skupiny Air Bank jako vzájemně se doplňující. Toto spojení nabízí jedinečnou příležitost dát dohromady to nejlepší z obou bank.”

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Z 80 procent bude financována z peněz, které Moneta získá od svých nynějších akcionářů za úpis 255 500 000 nově vydaných akcií, zbylých 20 procent bude financováno z nadbytečného kapitálu banky.

Úpis bude dvoukolový, v prvním kole budou všem akcionářům Monety nabídnuty nové akcie za cenu 82 korun na akcii, kdy každé dvě stávající akcie Monety umožní jejich vlastníkovi upsat jednu novou. V případném druhém kole pak budou všichni akcionáři upisovat akcie za 90 korun. PPF se zároveň zavázala upsat všechny nové akcie, nabízené v druhém kole.

„Jsme velmi rádi, že potřebná většina akcionářů vyjádřila s akvizicí a jejím financováním souhlas. Věříme, že akvizice skupiny Air Bank vytvoří silného českého bankovního šampiona pro živnostníky a drobnou klientelu na tuzemském bankovním trhu,“ uvedl předseda představenstva Monety Tomáš Spurný.

Kupní cení cena bude zaplacena při vypořádání akvizice, jejíž datum je předběžně stanoveno na červenec příštího roku v závislosti na získání regulatorních svolení. Vypořádání akvizice musí předcházet souhlas České národní banky a Národní banky Slovenska a také získání antimonopolního souhlasu Evropské komise.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat