Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Moneta se spojí se skupinou PPF, vznikne třetí největší banka v Česku

Smuteční vlajka na budově PPF v Dejvicích. foto:  Michal Šula, MAFRA

Akcionáři Moneta Money Bank souhlasili se spojením s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). Valná hromada zároveň schválila financování transakce, tedy navýšení základního kapitálu banky pro úpis nových akcií.
  12:42

Spojením vznikne podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Nová banka se zároveň stane jedničkou v segmentu spotřebitelského financování.

„Společně s ostatními akcionáři Monety nyní můžeme začít psát novou kapitolu v dějinách českého bankovnictví,“ řekl Jean-Pascal Duvieusart, akcionář PPF a CEO Home Creditu. „Vnímám byznys Monety a skupiny Air Bank jako vzájemně se doplňující. Toto spojení nabízí jedinečnou příležitost dát dohromady to nejlepší z obou bank.”

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Z 80 procent bude financována z peněz, které Moneta získá od svých nynějších akcionářů za úpis 255 500 000 nově vydaných akcií, zbylých 20 procent bude financováno z nadbytečného kapitálu banky.

Úpis bude dvoukolový, v prvním kole budou všem akcionářům Monety nabídnuty nové akcie za cenu 82 korun na akcii, kdy každé dvě stávající akcie Monety umožní jejich vlastníkovi upsat jednu novou. V případném druhém kole pak budou všichni akcionáři upisovat akcie za 90 korun. PPF se zároveň zavázala upsat všechny nové akcie, nabízené v druhém kole.

„Jsme velmi rádi, že potřebná většina akcionářů vyjádřila s akvizicí a jejím financováním souhlas. Věříme, že akvizice skupiny Air Bank vytvoří silného českého bankovního šampiona pro živnostníky a drobnou klientelu na tuzemském bankovním trhu,“ uvedl předseda představenstva Monety Tomáš Spurný.

Kupní cení cena bude zaplacena při vypořádání akvizice, jejíž datum je předběžně stanoveno na červenec příštího roku v závislosti na získání regulatorních svolení. Vypořádání akvizice musí předcházet souhlas České národní banky a Národní banky Slovenska a také získání antimonopolního souhlasu Evropské komise.

Autoři: ,