Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PPF nebude žalovat Zentivu

Ekonomika

  16:22
AMSTERODAM/PRAHA - Skupina PPF stáhne žalobu, kterou se chtěla domáhat svolání mimořádné valné hromady farmaceutické firmy Zentiva. Chtěla se na ní dozvědět podrobnosti o nabídce francouzské společnosti Sanofi-Aventis na převzetí Zentivy. Tiskový mluvčí PPF Alexej Bechtin s tím, že skupina již na dnešní mimořádné valné hromadě Zentivy získala všechny informace, které potřebovala.

Léky - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle tiskové mluvčí Zentivy Věry Kudynové valná hromada dnes nabídku Sanofi-Aventis na převzetí Zentivy znovu podpořila. Poslední návrh francouzské firmy 1150 korun za akcii je platný do 20. února. Představenstvo doporučilo akcionářům nabídku přijmout.

Akcie Zentivy reagovaly na dnešní zprávy růstem až na 1142 koruny za kus, tedy těsně pod nabízenou cenu. Podle analytika Komerční banky Josefa Němého nebylo doporučení představenstva žádným překvapením, neboť stejně se zachovalo již loni. Mírným překvapením ovšem bylo oznámení PPF o stažení žádosti.

"Tuto žádost totiž PPF podala teprve ve středu minulý týden. Podle našeho názoru tento krok znamená, že již mohlo dojít k určité dohodě mezi Sanofi a PPF," řekl Němý.

Analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz považuje stažení žaloby za součást taktiky. Podle něj je možné, že stanoviska obou stran se sblížila, ale nemusí to znamenat, že požadavky PPF jsou již splněny.

Uvažovaná žaloba PPF souvisí se snahou Sanofi-Aventis o ovládnutí Zentivy.

PPF, která je přes dceřinou firmu Anthiarose Limited akcionářem Zentivy, požadovala úplnou informovanost akcionářů o obsahu exkluzivních dohod mezi managementem Zentivy a společností Sanofi-Aventis. Plánovala také odvolání současného představenstva. Francouzská farmaceutická společnost již získala příslib představenstva na odprodej zhruba šesti procent akcií, které má vedení v držení.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.

Sanofi-Aventis v Zentivě drží 24,9 procenta. PPF spolu s partnerskou italskou pojišťovnou Generali kontroluje 24,3. Více než deset procent má společnost Belviport Trading. Fervent Holdings Limited drží 7,6 procenta akcií. Vedení a zaměstnanci drží téměř šest procent, ale zavázali se, že tento podíl Sanofi-Aventis prodají. Zbylou zhruba třetinu akcií drží ostatní institucionální a soukromí investoři.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!