Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

PPF chce v západní Evropě obchod nejméně za miliardu eur, říká Šmejc. Hodlá i dál rozvíjet Air Bank

Finančník Jiří Šmejc foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PPF aktuálně pokračuje v úplném opouštění ruského trhu, na trzích spotřebitelského financování v Asii chce hledat partnery, kteří by pro společné podniky získali finance k jejich dalšímu rozvoji. V Číně by chtěla tamní Home Credit postupně prodat. Uvedl to řekl ředitel PPF Jiří Šmejc. Dodal, že skupina chce pokračovat v rozvoji Air Bank.
  9:33aktualizováno  9:56

V Číně se podle Šmejce PPF snaží najít najít strategického partnera, který by v čínském Home Creditu získal majoritu a poté firmu zcela ovládl. Pokud jde o trhy v jihovýchodní Asii, bez bankovní licence je podnikání a získávání financování na těchto trzích obtížné.

„Všude, kde nemáme bankovní licenci, chceme dlouhodobě získat partnera,“ upozornil Šmejc. PPF se baví s konkrétními hráči, žádný obchod zatím neuzavřela. Bankovní licenci má nyní pouze v Kazachstánu.

Situace na čínském trhu spotřebitelskému financování nepřeje, uvedl Šmejc. Zpětně viděno podle něj byla chyba, že se v roce 2017 PPF nepodařilo čínský Home Credit prodat. Tehdejší majitel PPF Petr Kellner chtěl vytvořit firmu, která bude mít hodnotu deset miliard dolarů. Šmejc podle svých slov tuto vizi přijal, a z toho vyplynulo společné rozhodnutí se o její naplnění pokusit. „Pokud by nenastaly strukturální změny v čínské ekonomice, mohlo se nám to i podařit,“ podotkl. Dalším zlomem byla pandemie koronaviru.

Ucelenou investiční strategii bude PPF schopná definovat v září. PPF má investice na Balkáně, Šmejcovi by se podle jeho slov líbilo udělat obchody i v západní Evropě. PPF se bude dívat na investice v oborech, kde už nyní působí. To ale nevylučuje možnost využít příležitost i v jiných oborech. „PPF vždycky uměla být ve správnou chvíli na správném místě. To bych chtěl, aby zůstalo,“ podotkl Šmejc.

Příležitost v telekomunikacích

„Jsme schopni pracovat více, než se v západní Evropě pracuje. To není nepodstatný rozdíl. Zaměstnanci jsou vytrénovaní z asijských trhu,“ míní Šmejc. Hodnota obchodu, která bude PPF zajímat v západní Evropě, bude podle něj přesahovat miliardu eur. Mohlo by jít nejen o průmyslové podniky, ale i finanční služby. Připomněl v této souvislosti, že jej mrzelo rozhodnutí zastavit projekt nové verze Air Bank pro Německo. Nevyloučil oživení nějakého podobného projektu.

Na potenciální akviziční příležitosti se PPF podle něj dívá i v telekomunikacích. Tam by šlo ale spíše o spojení s dalším finančním či investičním partnerem. „Chtěl bych, aby se PPF uměla spojovat s dalšími investory,“ poznamenal.

Skupina PPF pokračuje v prodeji aktiv v Rusku. Prodej majoritního podílu v ruské Home Credit & Finance Bank by měla dokončit do konce června. Odchod z ruského trhu podle Šmejce pokračuje, prodej dalších aktiv se rýsuje. „Vše má svůj časový horizont, těch aktiv je poměrně hodně,“ dodal.

Další rozvoj Air Bank

PPF chce po zrušení spojení Moneta Money Bank s bankovní částí finanční skupiny PPF dále rozvíjet Air Bank, věří v její růstový růstový potenciál. S balíkem akcií, které drží PPF v Monetě, zatím skupina nebude dělat prudké pohyby.

„Zamyslíme se nad tím, co budeme v Monetě dělat dál,“ uvedl Šmejc. Nevyloučil žádnou z možností, kterou by PPF se svým podílem mohla udělat. „Nic nás netlačí, abychom dělali rychlé rozhodnutí,“ dodal. Šmejc připustil, že z transakce, která byla zahájena v době, kdy PPF vedl Kellner, nebyl od začátku úplně nadšený. „Od začátku jsem viděl větší hodnotu Air Bank,“ podotkl. Air Bank je podle něj dále schopná ve všech ohledech výrazně růst.

Svým přístupem k Monetě PPF nepřímo vyjadřuje, že za svůj podíl v bance očekává atraktivnější částku, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Investory podle něj potěšilo, že skupina přemítá nad více možnostmi, jak s podílem naložit, jako je výměna za jiné aktivum nebo fúze s jiným peněžním ústavem. „Za posilováním akcií Monety v posledních dnech mohou být i nákupní akce jiných hráčů se silnou přítomností v akcionářské struktuře banky,“ dodal.

O ukončení procesu spojení informovaly Moneta Money Bank a PPF koncem letošního května. Jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků České národní banky na kapitálovou vybavenost bank.

V Česku moc příležitostí ke spojení PPF nevidí

Ředitel PPF dále uvedl, že je ochotnější se při obchodních příležitostech spojit s partnery, než býval Petr Kellner. Vize směřování skupiny ale není zásadně jiná od té, se kterou vedl PPF Kellner. Ten by také nyní preferoval investice v evropském regionu.

V Česku podle Šmejce není mnoho investorů, se kterými by se PPF vzhledem k velikosti mohla spojovat. Spíše by šlo o západní hráče. PPF historicky dobře fungovala s Danielem Křetínským a na tom není co měnit, poznamenal. „Jsme (s Danielem Křetínským) dlouholetí přátelé. O byznysu se nebavíme vůbec, pravidelně si vyměňujeme názory, jak vidíme trendy v makroekonomice nebo geopolitice,“ uvedl.

PPF se podle Šmejce nebrání primárnímu úpisu akcií na kapitálových trzích, v této době se ale nic aktuálního nepřipravuje. „Situaci na kapitálových trzích vnímám jako příležitost, která akorát ještě nepřišla. Bude ještě hůř,“ odhadl v souvislosti s aktuálním propadem světových akcií. Akviziční financování v této době podle něj dostupné stále je, ale je dražší, banky jsou opatrnější. „PPF ale nemá problém opatřit si na transakce peníze,“ podotkl.

Investiční skupina PPF podniká ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, dále Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat