Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prachař zrušil výběr nového šéfa ŘSD. Čeká na výsledek voleb?

Ekonomika

  11:41
PRAHA - Ředitelství silnic a dálnic nebude mít nového ředitele. Ministr dopravy Antonín Prachař se rozhodl ukončit výběrové řízení bez toho, aby vybral nového šéfa. LN to oznámil mluvčí resortu Tomáš Neřold. ŘSD tak nadále povede jenom pověřená ředitelka Soňa Křítková.

Antonín Prachař foto: MAFRA - Petr Topič

Výběrové řízení tedy dopadlo tak, jak už dopředu naznačovaly některé zdroje obeznámené s chodem ministerstva. Tedy, že se s novým šéfem ŘSD počká až na výsledek senátních a komunálních voleb, které se uskuteční za necelé dva týdny.

"Přestože o post generálního ředitele se ucházela řada kvalitních manažerů, ministr Prachař nakonec po vyhodnocení všech nabídek a po zvážení aktuální situace v ŘSD ukončil výběrové řízení,“ řekl mluvčí ministerstva Neřold.

Prachař dále rozhodl, že na činnost ředitelství bude dohlížet nově zřízená pětičlenná Správní rada. O jejím statutu se nyní jedná. Podle návrhu ministerstva by v ní měli zasednout zástupci resortu dopravy, financí, Státního fondu dopravní infrastruktury, hospodářského výboru Sněmovny a akademické obce.

PSALI JSME:

Vyhlášení výběrového řízení na volbu nového šéfa ŘSD není obvyklou praxí. Stejně tak není obvyklé, že se soutěž konala přímo pod taktovkou ředitelství silnic, namísto aby za ni odpovídalo ministerstvo dopravy.

Postup resortu při výběru nového šéfa organizace, která rozděluje desítky miliard korun ze státního rozpočtu do dopravních staveb, kritizoval prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Pochybnosti podle něj vzbuzovaly už požadavky na nového ředitele. ŘSD totiž chtělo, aby šéf instituce měl rozsáhlé jazykové znalosti. Naopak praxe s vedením organizace či většího počtu zaměstnanců byla uvedená pouze jako výhoda.

Sobotka: ministr se dal na vojnu

Prachař je za své více než půlroční působení v čele resortu opakovaně kritizován. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na začátku září uvedl, že na dopravě je řada problémů, které ministr musí urychleně řešit.

"Pan ministr se dal na vojnu, tak musí bojovat," řekl ministerský předseda. Zároveň zdůraznil, že důležitým Prachařovým krokem v čele dopravy má být zejména výběr nového generálního ředitele ŘSD.

Pověřená ředitelka Křítková je bývalou zaměstnankyní Agrofertu, který patří předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. V zemědělském a potravinářském gigantu byla ředitelkou úvaru strategické komunikace.

Před ní ŘSD vedl IT specialista Jan Kubiš, který ale v čele státní organizace vydržel jen čtyři měsíce. Poté zjistil, že požadavky, které na něj manažerská funkce klade, není schopen splnit. Křítková se po ně stala pátou šéfkou ŘSD během pouhého roku. Podle odborníků takové změny organizaci důležité pro výstavbu dopravní infrastruktury neprospívají.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat