Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha má na dosah přímou linku do Thajska. Kam ještě Češi doletí rychleji?

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Češi dnes mohou létat z Prahy bez přestupu do New Yorku, Soulu či Šanghaje. Příští rok se seznam vzdálenějších destinací s přímou trasou zřejmě rozšíří. Nejblíže je dohoda s nízkonákladovou společností Air Asia na lince do Bangkoku, hlavního města Thajska.

Letadlo A320 společnosti Air Asia. foto: AirbusLidovky.cz

Země z jihovýchodní Asie patří u Čechů mezi vyhledávanou dovolenkovou destinaci. Ročně jich tam létá na 50 tisíc – za mořem, památkami, zábavou i tréninkem bojových sportů.

Logicky tak manažeři ruzyňského letiště usilují o získání přímého letu právě do Thajska. „S Air Asia už vedeme podrobnější rozhovory o tom, jaká by mohla být frekvence letů, s jakými letadly a podobně. Společností už dokonce napsala na svém webu, že si z evropských destinací vybrala Prahu,“ řekl LN šéf Letiště Praha Václav Řehoř.

Ryanair zruší kvůli stávkám až 300 letů denně. Dotknout se může 50 tisíc pasažérů

Pokud rozhovory dobře dopadnou, přímá linka by mohla odstartovat na podzim příštího roku. Zástupci letiště usilují o získání jednoho letu denně. Z Bangkoku je pak možné pokračovat do dalších zemí jihovýchodní Asie.

Dnes lidé za pobytem v Thajsku z Česka létají s různými přestupy třeba přes Dubaj nebo Moskvu. Zkrácení času stráveného na cestě by přivítaly i cestovní kanceláře. „Čím jednodušší bude let, tím víc lidí se pro dovolenou v Thajsku rozhodne,“ uvedl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Potvrzuje i to, že Češi tam cestují také za zdokonalováním dovedností v thajském boxu a dalších bojových sportech. Kursy se v této zemi dají pořídit za velmi výhodné ceny. „Je tam několik škol, které jsou hodně aktivní i na našem trhu,“ přitakal Papež.

Thajsko a kam dál?

Malajsijská Air Asia, která by měla linku Praha-Bangkok provozovat, by pro část cestovatelů z Česka měla výhodu v tom, že patří mezi lowcostové aerolinky, tudíž bude u ní možné sehnat levnější letenky než u klasických dopravců. Zároveň ovšem v jejích letadlech nelze očekávat žádný velký cestovatelský přepych.

Letiště Praha vyjednává i s dalšími aerolinkami, které jeho manažeři přesvědčují, že se jim vyplatí zřídit přímé linky z Prahy do vzdálených zemích. Jedná se například o rozšíření letů do New Yorku. Ve hře je však i cestování bez přestupů do Chicaga nebo Los Angeles.

Velmi zajímavá pro turisty či obchodníky z Česka je také Asie.

„Momentálně pracujeme na získání přímých letů do Tokia, Tchaj-peje nebo Hongkongu. U některých z nich, třeba u Tokia, si letecké společnosti testují atraktivitu linky charterovými lety,“ popsal šéf letiště Řehoř.

Rozhovor LN s Václavem Řehořem čtěte v odkazu níže.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat