Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha má nejdražší cyklostezku v Evropě, 3 km stály 150 milionů

Ekonomika

  10:27
PRAHA - S nástupem jara se za měsíc v Praze otevře nová cyklostezka. A ne tak ledajká. Měří tři kilometry a je asi nejdražší v Evropě. Jak dnes informoval Radiožurnál, kilometr stál skoro tolik, co výstavba stejně dlouhého úseku silnice I. třídy - 50 milionů korun.

Předražená cyklostezka ve Vysočanech foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Magistrát se podle rádia snaží cenu obhájit tím, že na třech kilometrech stezky kolem areálu bývalého ČKD ve Vysočanech je 7 mostů a mimoúrovňových křížení. Původně měla stavba stát 86 milionů korun, do dneška se ale suma vyšplhala na 150 milionů.

Jaroslav Martínek z Centra dopravního výzkumu pro Radiožurnál upozornil, že podle aktuálních údajů z loňského roku je přitom průměrná cena cyklostezek v Česku několikanásobně nižší. "My jsme si teďka dělali výzkum, kdy jsme si chtěli ověřit, kolik stojí jeden kilometr nové cyklostezky. Vyšlo nám to na částku 6,81 milionu," dodává Martinek.

Mohou za to mosty
A jak je to s mosty, které stavbu podle magistrátu nejvíce prodražily? Dva z nich zatím nejsou využité a dělníci je znovu zasypali. I bez ceny mostů však podle rádia tato stavba o prvenství nejdražší cyklostezky nepřijde, na kilometr to je stále více než třicet milionů. Dnes už bývalý radní Petr Štěpánek za Zelené, který měl stavbu na starosti, se však brání a tvrdí, že levněji stavět nešlo.

Jinak to prý nešlo

"Ta věc se projednávala přes dva roky a za celou dobu jsem nedostal od projekční kanceláře ani od firmy ani od jiného zastupitele jediný návrh, jak to levněji udělat," obhajoval v Radiožurnálu projekt Štěpánek.

"Cyklostezka vede po trati bývalé železniční vlečky. Pozemky pod ní původně patřily soukromému developerovi," připomíná opoziční zastupitel ze sociální demokracie Petr Hulinský. Pozemky se směňovaly se společností která měla sídlo na Panenských ostrovech. Město jim směňovalo výhodné stavební pozemky na kterých se nechá stavět rodinná bytová výstavba právě za pozemky vlečky.

Nevýhodná výměna
Náměstek primátora Pavel Klega (ODS), ale tvrdí, že město nemělo jinou možnost než směnu s tímto developerem. Ten měl totiž podle Klegy jedinou podmínku, aby vyhověl městu s cyklostezkou a to směnu jeho pozemků za pozemky města v sousední lokalitě.

Radiožurnál zjistil, že za pouhé dva roky se hodnota pozemků, kterých se město vzdalo ve prospěch developera, zvedla z 23 a půl na pětadvacet milionů korun. Tuto sumu ale nikdo do celkových 150 milionů nezapočítává.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat