Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha nalije dalších 100 milionů do bezedného Kongresového centra

Ekonomika

  14:49
PRAHA - Hlavní město zřejmě vloží do zadluženého Kongresového centra 100 milionů korun. Tato částka přitom nepomůže vyřešit problémy centra, jen pokryje letošní splátku dluhu. Podle náměstska pražského primátora Milana Richtera (ODS) o záměru bude v úterý jednat rada města.

Kongresové centrum foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kvalitní akustika

Bývalý Palác kultury byl otevřen v roce 1981 jako jedna z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal Kongresový sál, který údajně patří mezi 13 nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall.

Centrum, jehož stoprocentním vlastníkem je Praha, dluží dvě miliardy korun, v dubnu má splatit 3,3 miliony eur (asi 85 milionů korun). Jinak mu hrozí úpadek. "Peníze by vyřešily situaci kongresového centra pro letošní rok. Mezitím ale budeme hledat někoho, kdo by dluh restrukturalizoval," uvedl Richter. S vypsáním výběrového řízení na přefinancování dluhu souhlasilo už v lednu představenstvo KCP.

Stát dává od dluhu ruce pryč

Pokud by město nemělo na dubnovou splátku dostatek peněz, půjčilo by mu ministerstvo financí. Jeho mluvčí Ondřej Jakob ale už dříve uvedl, že by peníze od města poté vymáhalo. Podle Richtra proto bude lepší, když dá město peníze do KCP samo.

Dluh centrum nashromáždilo kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Hlavní město si poté slibovalo pomoc i od státu, který by společnost oddlužil. Jenže stát loni na podzim požadavek magistrátu odmítl.

Do zisku dostalo centrum až předsednictví

KCP loni hospodařilo se ziskem 70 milionů korun. V letech 2008 a 2007 přitom vykázalo kongresové centrum ztrátu 71,8, respektive 27,2 milionu korun. V kongresovém centru se loni konaly například akce spojené s českým předsednictvím.

Společné fotografování státníků 5. dubna v Kongresovém centru v Praze na summitu EU-USA.

Do portfolia KCP patří kromě samotného kongresového centra také hotel Holiday Inn, Byznys centrum a pozemky. Hodnotu těchto nemovitostí odhadla firma Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat