Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha nezaplatí Hradu za popraskané fasády. Blanka za to nemůže, tvrdí posudek

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zástupci hlavního města nebudou platit za poškození historických domů v těsném sousedství Pražského hradu, které jizví popraskané stěny či odpadávající sokly. Osm popisných čísel v Jelení ulici náleží pod hradní správu, která po Praze žádala několikamilionovou nápravu.

Historické domy v Jelení ulici podle tvrzení Správy Pražského hradu poškodila stavba nedalekého tunelu Blanka. Popraskané stěny má několik budov, které až na jednu výjimku tvoří ucelený blok. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro lepší pochopení: Správa Pražského hradu je přesvědčena o tom, že škodu na domech způsobilo budování silničního tunelu Blanka, dokončeného v září loňského roku. Podle Petra Dolínka (ČSSD), náměstka primátorky pro dopravu, žádala správa deset milionů korun.

Peníze ale na Hrad nepřijdou. Podle znaleckého posudku, který si nechali zástupci Prahy vypracovat, nemají popraskané fasády a další poškození s tunelem Blanka – jehož tubus je od domů vzdálený jen pár metrů – nic společného.

Hrad si stěžuje na Blanku: Kvůli tunelu popraskaly stěny historických domů

„Zaslali jsem Správě Pražského hradu náš nález, v němž jsme konstatovali, že si nemyslíme, že bychom to zavinili,“ řekl pro Lidovky.cz náměstek Dolínek.

Závěry znalce doputovaly do hradních kanceláří 4. března. Od té doby se odtud nikdo nechtěl k věci konkrétně vyjádřit. „Do úplného vyřešení nebudeme tuto záležitost komentovat,“ vzkázal mluvčí správy David Šebek. Co přesně myslel „úplných vyřešením“, už ale neupřesnil.

Zatím tedy stále platí dřívější Šebkův výrok, že „Správa Pražského hradu požaduje opravu škod, které vznikly v průběhu výstavby tunelu Blanka. Jejich výše dosud nebyla vyčíslena,“ uvedl mluvčí loni v listopadu. Náměstek Petr Dolínek v této souvislosti zmínil částku deseti milionů na zpevnění domů.

Historické domy v Jelení ulici podle tvrzení Správy Pražského hradu poškodila...
Historické domy v Jelení ulici podle tvrzení Správy Pražského hradu poškodila...

„Jedná se vesměs o popraskané fasády, omítky, či odpadávající sokly,“ popsal loni mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Stavební experti zkoumali domy z Jelení ulice označené čísly 71, 193, 194, 195, 196, 197, 199, 200. Provedli technickou inventuru stavu, následně došlo k vypracování znaleckého posudku, který měl přiznat či vyloučit vliv Brusnického tunelu, což je nejdelší z částí komplexu Blanka.

Lidovky.cz loni v listopadu oslovily i tehdejší nájemníky v postižených domech, zástupce hotelu i nadace. Ti však netušili, jak a kdy praskliny vznikly.

Jelení ulice u Pražského hradu.

Jelení ulice u Pražského hradu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: