Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha nuceně vykoupí menšinový podíl akcií Pražských služeb. Získá je tak celé

Ekonomika

  17:51
PRAHA - Praha získá stoprocentní podíl ve firmě Pražské služby (PSAS), vynaloží na to maximálně 289,2 milionu korun. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Akcie od drobných akcionářů získá tzv. vytěsněním, do nuceného odkupu vloží maximálně 159,4 milionu, zbylé akcie koupí od samotné PSAS.

Vůz Pražských služeb. foto: Pražské služby

Po nuceném odkupu bude mít Praha ve firmě, která zajišťuje v metropoli svoz a zpracování komunálního odpadu, stoprocentní podíl. „Tímto bychom se dostali na 100 procent vlastnictví. V současné době probíhá ještě ocenění, protože nesmí být starší než tři měsíce, ale neočekávám, že překročí částku 300 milionů korun,“ řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO).

Praha ovládne Pražské služby a prodá čtvrtinový podíl v Pražské teplárenské

Hlavní město loni koupilo 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Zároveň prodala zhruba 24 procent v Pražské teplárenské Křetínského firmě EP Infrastructure. Na transakci Praha čistě z finančního hlediska vydělala 1,6 miliardy korun, nyní má v Pražských službách 96,24 procenta.

Protože nově vlastní více než 90 procent akcií Pražských služeb, může Praha podle zákona donutit minoritní akcionáře k odprodeji akcií. Stoprocentní vlastnictví magistrátu přinese například možnost zadávat zakázky na úklid interně v takzvaném režimu in-house.

Cena akcií Pražských služeb stoupla

Navrhovaná cena za akcii v nominální hodnotě 1000 korun by neměla přesáhnout 2928 korun. Od PSAS Praha odkoupí 44 339 akcií a od drobných akcionářů 54 428. Kromě toho odkoupí čtyři akcie v nominální hodnotě 400 korun.

Cenu akcií kritizoval opoziční zastupitel Adam Zábranský (Piráti). „Díval jsem se na burzu a nyní je 2670 korun. Doufám, že Praha nekoupí ani za aktuální ani tu stropovou cenu, protože podle mě cena vyletěla proto, že Praha ohlásila, že je chce koupit,“ řekl. Podle Alexandera Belllu (ODS) je cena „mimo rámec“, ale Praha transakci musí dokončit.

Pražské služby na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk Pražských služeb předloni činil 106,2 milionu korun.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat