Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha rozdělila půl miliardy z hazardu, půlka půjde radnicím

Ekonomika

  17:32
PRAHA - Pražští radní přerozdělili téměř půl miliardy korun získaných z hracích automatů a loterií. Městské části dostanou 183 milionů korun. Z výherních automatů získala Praha za první pololetí letošního roku více než 366 milionů korun, z loterií téměř 88 milionů.

Výherní automaty foto: Shutterstock

Polovinu zisku z výherních automatů v Praze dostanou městské části, které si na systém přerozdělování peněz z hazardu nedávno stěžovaly na sněmu starostů. Oznámila to mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Přerozdělování

Novela zákona o loteriích letos zavedla nový systém odvodů, a to jak pro výherní automaty, tak pro ostatní druhy hazardu.

Nový systém nahradil dřívější povinné platby provozovatelů hazardních her, zrušeny byly zneužívané odvody části výtěžku na veřejně prospěšné účely a také místní poplatky za provozovaný automat.

Z dotace městským částem, která činí 183 milionů korun, poskytne magistrát polovinu, to je 91,6 milionu, formou neúčelové dotace. Zbytek půjde formou účelové neinvestiční dotace na sport, kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast.

Městské části přerozdělení peněz kritizují, opozičním zastupitelům vadí, že radní neposkytli žádné záruky, zda bude výtěžek z hazardu skutečně použit na podporu a rozvoj sportu či služby pro sociálně vyloučené spoluobčany.

"Celkově je to 40 procent proti 60, které připadnou magistrátu. My jsme si představovali, že by ten poměr měl být přinejmenším opačný, protože městské části nesou dopad hazardu na svém území. To bylo dříve kompenzováno finančními výnosy z hazardu, které byly zakomponovány do rozpočtu," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokouš.

Zalepí magistrát miliony svůj rozpočet?

Opozice vítá, že radní rozhodli o podílu z výnosu z hazardu pro městské části. "Aby však mohly adekvátně podpořit nejen pražský sport, ale také kulturu či místní školy, odsouhlasená částka rozhodně není dostatečná. Zejména v situaci, kdy není jasné, na co využije druhou polovinou vedení magistrátu," uvedl předseda klubu zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche.

Nerozdělenou část z výherních přístrojů a odvody z ostatních druhů loterií a jiných podobných her ve výši 271 milionů korun si ponechá magistrát jako rezervu. To opoziční ČSSD kritizuje.

"Obáváme se, že primátor (Bohuslav) Svoboda bude chtít stovky milionů použít k záplatování městského rozpočtu namísto toho, aby je využil na podporu sportu nebo pomoc sociálně vyloučeným. Očekávali bychom totiž, že rozhodnutí o stovkách milionů korun se bude opírat o konkrétní představu jejich využití," uvedl zastupitel za opoziční ČSSD Petr Dolínek.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat