Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha si věří. Chce na Blanku slevu pět miliard

Ekonomika

  9:02
PRAHA - Pražský magistrát chce se stavitelem tunelového komplexu Blanka Metrostavem a dalšími dodavateli stavby vyjednat nižší cenu až o pět miliard korun.

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Píše to deník Mladá fronta Dnes (MfD). V únoru nové vedení města oznámilo, že tunel podraží o deset miliard, tedy téměř o třetinu.

Plány a skutečnost

Tunel Blanka, který je součástí severozápadního úseku městského okruhu, měl původně stát včetně DPH 21,2 miliardy korun za stavební část a 4,2 miliardy za technologie. Dalších 1,58 miliardy měly podle smluv stát průzkumy nebo inženýrská a projektová činnost.

Podle podkladů magistrátu by nyní měly být stavební práce dražší o pět miliard, technologie o více než miliardu, inflace dílo zdraží o 3,5 miliardy a Praha zaplatí také o půl miliardy více na dalších nákladech.

Celkem by tak mělo dílo stát místo původních 27 miliard 37,1 miliardy korun. Celé dílo by také mělo být dokončeno později, než město v minulosti slibovalo.

Podle MfD bude vedení Prahy jednat o snížení ceny inflace, slevách za práce a chce seškrtat některé práce, které nejsou nezbytně nutné, například opravy některých ulic. Mluvčí Metrostavu František Polák řekl, že jen v jejich části projektu mají tyto zakázky hodnotu zhruba čtyř miliard.

Čtěte také:

"Všechno ale škrtnout nepůjde, protože část těchto staveb už je hotová," řekl deníku. K tomu, zda bude firma ochotná snížit inflaci nebo třeba poskytnout slevy na některé práce, nechtěl hovořit.

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí.

"Jednáme průběžně. Výsledky oznámím radě města," sdělil deníku náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). "Na jednání je čas podle plánu do konce dubna," dodala mluvčí Prahy Tereza Krásenská. Ve stejném termínu se má vyjasnit ještě jedno, především pro řidiče důležité datum: kdy komplexem tunelů poprvé projedou auta alespoň ve zkušením provozu.

Autor: