Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Metropole zlevnila tramvajenky o tisícovku. Přijde až o 400 milionů

Ekonomika

  14:05
PRAHA - Cestující v Praze si od středy mohou koupit zlevněné roční kupony na hromadnou dopravu. Roční jízdné je nižší o 1 100 korun, kleslo ze 4 750 na 3 650 korun. Od půlnoci si jej koupilo už kolem 500 lidí. Pro dopravní podnik ale bude zlevnění znamenat nepříjemný pokles příjmů z jízdného.

Tramvaj T15 Škoda ForCity. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Politici věří, že nová cena bude lákadlem pro řadu cestujících. 

„A to nejen pro ty, co jezdili dosud autem, ale i pro Pražany, kteří se přemisťují pouze na kratší vzdálenosti a nechtěli si kupon koupit, protože by jeli třeba na poštu pouze dvě zastávky,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Praha našla šéfa firmy, která mění trasy MHD. Bude jím politik z ČSSD

Kupon platí od začátku července. K dispozici je zatím jen elektronická forma, v papírové podobě bude k dostání až v červenci. Zlevněné jízdné se zatím týká pouze majitelů Opencard na jméno, u anonymních karet zlevněné jízdné neplatí.

Pro dopravní podnik bude znamenat snížení jízdného propad asi 400 milionů korun ročně, letos to tedy bude asi polovina. Podle šéfa dopravce Jaroslava Ďuriše s tím nebude mít podnik potíže a peníze v rozpočtu najde. 

„Uvidíme podle prvního vyúčtování, ale podle mého názoru takový propad nenastane. Navíc zlevnění pomůže zastavit několikaletý pokles zájmu cestujících o roční kupony,“ řekl Ďuriš. V minulosti se však tento krok zpochybňoval.

Roční příjem z jízdného pro Prahu je nyní kolem čtyř miliard korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat