Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Angyalossy jako nejlepší? Nevíme, vyplynulo z ankety LN mezi právníky

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Drtivá většina expertů napříč všemi právnickými povoláními, které redakce LN oslovila v rámci anonymní ankety Právní barometr, si není jista, je-li jmenování Petra Angyalossyho předsedou Nejvyššího soudu (NS) nejlepším výsledkem ukončení tříměsíčního bezvládí v nejvyšších patrech civilní a trestní justice.

„Nevím, vůbec ho neznám. Nevěděl jsem, že někdo takový na NS vůbec je,“ odepsal LN pražský advokát. „Jak mohu odpovědět ano nebo ne, když o něm nic nevím?“ odepsal další. Podobné odpovědi byly v této anketě nejčastější. Z 87 oslovených právníků jich NEVÍM hlasovalo 52.

„Doposavad jsme byli zvyklí, že do čela nejvyšších soudních instancí byly jmenovány výrazné a známé právnické osobnosti s jasnými a silnými názory. Neříkám, že je špatně, pokud byl jmenován kariérní soudce, který není výrazně mediálně a obecně známý. I on by však měl mít jasné názory na fungování justice a bylo by dobré, aby byly právnické obci před jeho jmenováním prezentovány,“ rozepsal se soudní exekutor, který taktéž hlasoval „nevím“.

Je jmenování Petra Angyalossyho předsedou Nejvyššího soudu tou nejlepší volbou?


„Bylo nedůstojné dívat se v televizi několik minut na někoho, kdo bude jmenován, přičemž nikdo neví, o koho jde, a to nejen proto, že má roušku,“ poznamenal nad rámec svého „nevím“ jeden z oslovených advokátů.

„Nevím. Výběr je to ale překvapivý. Je to trestní soudce, nepatří však mezi vůdčí osobnosti,“ myslí si pražský obhájce. „Z mého pohledu je to terra incognita (neprobádané území – pozn. red.). Soudil jsem se u něj a znám ho jen takto, ne víc,“ vyjádřil se další.

Netransparentní výběr

I když ústava ponechává výběr předsedy NS na prezidentovi, oslovení experti se shodli, že tento výběr měl být transparentnější.

„Tím, koho a jak prezident vybral, vzkázal, že si může dělat, co chce. Jde o další z projevů ega nemocného mstivého starce, který však byl legitimně zvolen,“ myslí si například jeden ze soudců.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...