Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko se snaží zvrátit verdikt soudu, který se zastal vraha Tempela. Stát by mu měl vyplatit odškodné

Právo

  17:30
Praha - Česká vláda se nesmířila s červnovým rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které konstatovalo, že Česko v trestním řízení porušilo práva doživotně odsouzeného vraha Tempela. Vládní zmocněnec požádal, aby se věcí zabýval ještě velký senát soudu, sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Robert Tempel s policejní eskortou, listopad 2008. foto: ČTK

„V takové, svou povahou výjimečné žádosti je třeba pečlivě zdůvodnit, s jakými principiálními otázkami se senát v rozsudku správně nevypořádal. Ve věci Tempel senát především nevysvětlil, jakými kritérii se má nadřízený národní soud řídit při rozhodování o odnětí věci v případech, kdy podle něj podřízený soud opakovaně chybuje a nedospěje ke správnému rozhodnutí,“ uvedl zmocněnec pro zastupování před ESLP Vít Alexander Schorm.

Do doby rozhodnutí o žádosti není rozsudek pravomocný. O žádostech rozhoduje pětičlenný panel soudců velkého senátu. V praxi bývá těmto žádostem vyhověno pouze ojediněle.

Česko prý porušilo práva odsouzeného vraha Roberta Tempela, má mu vyplatit odškodné

Tempel si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001. Krajský soud v Plzni muže čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až po přesunutí případu ke Krajskému soudu v Praze, a to v roce 2009. Definitivní tečku za kauzou udělal v roce 2012 Ústavní soud, který odmítl Tempelovu stížnost. Řízení tak trvalo deset let a jeden měsíc.

Tempel si stěžoval ve Štrasburku a tamní soud letos rozhodl, že Česko muži upřelo právo na spravedlivý proces a že proces nebyl dokončen v přiměřené lhůtě. Český stát má proto Tempelovi vyplatit odškodné v součtu zhruba 13 000 eur (zhruba 350 000 korun).

Pokud rozhodnutí ESLP nabude právní moci, může se Tempel obrátit na český Ústavní soud a navrhnout obnovu svého řízení.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle obžaloby předal své oběti 400 000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně muže zastřelil. Zasáhl i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla následující den zakopal ve Staré Vodě na Chebsku. Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk zvaný Biftek, jenž byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek.

Autor: