Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

GLOSA: Angyalossy už začal ,vařit žábu‘. Měl by přestat vymýšlet, jak by justice mohla obcházet zákony

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Petr Angyalossy se nevzdává záměru, aby se Nejvyšší soud (NS) co možná nejdříve vyjádřil ke koronavirovým náhradovým žalobám. Ačkoli o žádné takové ještě nerozhodl soud prvního stupně, byla-li vůbec podána, Angyalossy k úžasu právnické veřejnosti již dva měsíce nahlas přemýšlí, jak by NS do celého procesu vstoupil co nejrychleji. A to přestože stojí na vrcholu soudní soustavy a kauzy u něj nezačínají, nýbrž po letech končí.

Buď na ten fígl přišel sám anebo na něj byl upozorněn jinými: soudci NS nemohou řešit případy, které neleží na jejich stolech. A dokud nemají co rozhodovat, je předčasné sjednocovat to stanoviskem civilního kolegia NS. Angyalossy (jako bývalý tiskový mluvčí) však pro totéž pohotově použil jiná slova. Než o promyšlený plán jde ale, bohužel a bůvíproč, o další z jeho brainstormingových (technika okamžitého generování co nejvíce nápadů na dané téma – pozn. red.) úvah, jimiž přitápí pod hrncem, v němž „vaří žábu“ – pomalu opouští hřiště vykolíkované pro NS zákony.

Své naděje nyní vložil do neformálních workshopů: „Odeslal jsem předsedům soudů, kterých by se to mělo týkat, návrh, že náš soud pro jejich soudce uspořádá workshop. Tam by se naši kolegové, kteří se touto problematikou zabývají, s nimi zamysleli nad stávající judikaturou, na kolik ji lze použít na situaci okolo koronavirové pandemie.“ (Novinky.cz, 26. 6. 2020). Konec citátu.

A také konec srandy. Úlohou soudců NS není podnikat neformální spanilé jízdy do okresů a krajů a tamním soudcům radit, jak rozhodovat živé případy. To tito soudci mají a musí vědět sami. NS se k nim může vyjádřit až po podání dovolání.

Při vědomí Angyalossyho opakovaných pochybností o úspěchu covidových náhradových žalob, představují workshopy jen orwellovský newspeakový termín pro situaci, kdy soudci NS přijedou na nižší soudy vahou své autority neformálně sdělit, jak běžící covidový náhradový případ rozhodnou v Brně oni. Kolik nižších soudců setrvá na svých argumentech, když jim ty (opravdu?) správné řeknou soudci NS?

Odborníci pro LN: Takhle ne!

„Soudci nižších stupňů mohou být při posuzování konkrétních případů mentálně ovlivněni znalostí správného názoru vysloveného soudci vyšších soudů a nebudou zpravidla ochotni přemýšlet o jiném řešení,“ myslí si o Angyalossyho neformálních workshopech bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

„V zákonodárném procesu Senát také čeká až přijde na řadu a nesděluje usnesením Sněmovně, jak si má počínat ve druhém čtení,“ odepsal LN ústavní právník Jan Kysela.

„Proti tomuto záměru a jeho cíli by se měli především ohradit soudci. A ti, jichž se věc přímo dotýká, by se neměli nechat odradit od žalob,“ řekl LN bývalý ústavní soudce a advokát Stanislav Balík.

„Ve hře je porušení práva na zákonného soudce i nezávislé nalézání práva,“ tvrdí Angyalossyho předchůdkyně v čele NS Iva Brožová.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....