Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

GLOSA: Čtyři mušketýři v Senátu

Senátorka Adéla Šípová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátorka Adéla Šípová. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA V říjnu proběhly volby do třetiny Senátu. Protože jsem se před příchodem do LN věnoval 11 let advokacii, zajímalo mne, kolik bude nyní v horní parlamentní komoře zasedat praktikujících advokátů. Nemyslím senátory s právnickým vzděláním, ale činné advokáty. V tom se často chybuje. Zatímco každý advokát je právníkem, ne každý právník je advokátem.

S překvapením jsem zjistil, že pouze čtyři. Dvacetina. Z nich byli nově zvoleni Adéla Šípová a Jan Holásek. Staronovým senátorem se stal Václav Láska, jenž obhájil svůj mandát. A v Senátu zůstal Zdeněk Hraba, v jehož obvodu se letos volby nekonaly.

I tři mušketýři byli ve skutečnosti čtyři. A přestože je nyní mezi čtyřmi advokáty v Senátu též jedna žena, dovolte mi říkat jim čtyři mušketýři. Mám pro to hned několik dobrých důvodů.

Jako praktikující advokáti strávili se svými klienty nad jejich případy příliš let, než aby se mnohokrát neutkali s kardinálovou gardou – nespravedlností. Vědí, co lidi a firmy na fungování zákonů a vymahatelnosti práva trápí. Proč se musí soudit a proč spravedlnost mnohdy naleznou až u Ústavního soudu.

Naslouchejte advokátům

Žádné jiné právnické povolání nenabízí právníkům to, co advokacie: pestré zkušenosti, obrovský přehled, mnoho souvislostí a nadhled.

Jako soudce máte pevně určenou agendu. Dva dny v týdnu ji soudíte, tři dny se na ni připravujete nebo píšete rozsudky.

Jako státní zástupce máte jiné povinnosti než obhájce a zmocněnec poškozeného. Na vedoucím státním zástupci záleží, co budete dělat dnes a co zítra. U státního zastupitelství to chodí tak, že jeden dozoruje práci policie, druhý napíše obžalobu, u soudu se může vystřídat s třetím a čtvrtý sepíše odvolání.

Vaše starosti jako firemního právníka končí tam, co požadavky vašeho šéfa. Zbytek zařídí externí advokáti.

Čtyři mušketýři si umí nejen poradit s kardinálovou gardou, ale důvěrně znají i právnickou obec. Budou tak moci ostatním senátorům poradit, až se mezi lety 2023 a 2025 bude schvalovat 14 nových ústavních soudců.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.