Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

GLOSA: Škoda že už dávno nemáme e-Sbírku

(ilustrační snímek) Tisková konference vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Tisková konference vlády. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Nouzový stav není něco, co zažíváme každý den. Je proto pochopitelné, pokud se vše nedaří hned napoprvé, jak by mělo. Některým problémům, které nastávají při vyhlašování krizových opatření, ale stát mohl dávno předejít.

Ještě před vyhlášením nouzového stavu vydávalo mimořádná opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví ministerstvo zdravotnictví. Omezilo například letecké spojení se zeměmi, v nichž naplno propukla pandemie koronaviru.

Během nouzového stavu převzala iniciativu vláda. Lidem i firmám začala povinnosti ukládat a jejich práva omezovat podle krizového zákona.

Minulý týden se přijímání zásadních krizových opatření týkajících se ochrany veřejného zdraví vrátilo zpátky do gesce ministerstva zdravotnictví. Vláda však po dobu nouzového stavu nadále může vyhlašovat jiná opatření, třeba povolávat vojsko k plnění úkolů policie.

Kromě toho regulují práva a povinnosti na svém území i kraje. Příkladem budiž povinnost cestovat v městské hromadné dopravě se zakrytým nosem a ústy.

Situace, v níž jsme se ocitli, ukazuje, že tradiční média nejsou pro většinu obyvatelstva prioritním, a už vůbec ne jediným zdrojem informací. Tiskové konference v přímém televizním přenosu jsou v pořádku. O většině krizových opatření se ale veřejnost dozvídá ze sociálních sítí. Ty je přebírají z webových stránek Úřadu vlády, ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí, financí, průmyslu a obchodu... Anebo digitálních médií, pochopitelně.

Množství povinností, jimiž se mají lidé i firmy řídit, lze splnit pouze tehdy, jsou-li informace o nich dostupné, přehledné a aktuální.

Současná situace nás akutně vystavuje potřebě rychle zjistit, co platí. Čím se máme řídit. A v tom nám už dávno mohla pomáhat e-Sbírka. Proto když se teď mluví o tom, jaké ponaučení si z těchto dní odneseme do budoucna, za sebe říkám, že by tu co nejdřív měl být funkční online portál pro digitální vyhlašování norem státu, krajů i obcí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ještě v polovině dubna se na hraničních přechodech tvořily velké kolony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ještě v polovině dubna se na hraničních přechodech tvořily velké kolony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ještě v polovině dubna se na hraničních přechodech tvořily velké kolony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...