19. března 2019 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Hledá se zákon roku i největší mezera v legislativě

(ilustrační snímek) Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Poslanecká sněmovna. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Již podesáté může veřejnost vybrat Zákon roku. V anketě, nad kterou převzala záštitu Česká advokátní komora a Hospodářská komora ČR se hledá nejlepší právní předpis, soubor zákonů nebo legislativní počin, který má pozitivní dopad na podnikání v Česku. Letos přibyla kategorie Vykřičník, která má upozornit na legislativu, na kterou se už dlouho čeká. Výsledky budou vyhlášeny v polovině dubna.

Do kategorie Zákon roku vybrala nominační rada tři aspiranty na vítěze. První nominaci získal balíček oběhového hospodářství EU vytvářející dlouhodobou koncepci evropského hospodářství. V něm si Evropa nastavila závazný rámec pro přechod k surovinově soběstačnému a udržitelnému hospodářství. Nominována byla i novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Novela má zkrátit proces povolování nejvýznamnějších staveb dopravní infrastruktury, zejména dálnic a železnic. Zavádí také institut předběžného uvedení v držbu, jež urychlí vyvlastňovací řízení. Aspirantem na Zákon roku je také novela zákona o ochranných známkách, jež má systém institutu zmodernizovat. Nově umožňuje registraci i  i známek čichových, chuťových, zvukových či pohybových.

„Loni došlo v Česku objektivně k legislativnímu zpomalení. V letech 2016 a 2017 vycházelo ročně kolem 550 předpisů či mezinárodních smluv, loni to bylo necelých 400,“ odůvodňuje vznik nové kategorie Vykřičník Tomáš Babáček, předseda nominační rady a partner Deloitte Legal.

Hlasování, které probíhá na www. zakonroku.cz, se může zúčastnit kdokoliv.

Anketa

Která nominace by se měla stát zákonem roku?

Změna zákona o ochranných známkách 8
Změna zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury 14
Balíček oběhového hospodářství EU vytvářející dlouhodobou koncepci evropského hospodářství 6