Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Klíčový tendr čeká na právníky. Armáda hledá ‚průvodce‘ pro zakázku za 50 miliard

Bojové vozidlo pěchoty ASCOD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojové vozidlo pěchoty ASCOD. | foto: MAFRA - MICHAL ŠULA

PRAHA Historicky největší zakázka pro českou armádu za více než 50 miliard korun na pásové obrněnce stále čeká na svého „průvodce“. Ministerstvo obrany, jak zjistily LN, vypsalo zakázku na právní poradenství. Už podruhé.

Česká armáda si jako svoji prioritu vytkla modernizaci pozemních sil. Cílem je výměna sovětských bojových vozidel pěchoty BVP II za stroje, které obstojí na válčišti 21. století. Termín pro finální výběr se neustále posouvá. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) slíbil, že ještě letos uzavře kontrakt na více než dvě stovky kusů pásových obrněnců, které slouží k převozu vojáků. Armádní zbrojíři si však na obří zakázku, jejíž cena se odhaduje na 53 miliard korun, chtějí raději přibrat externí právníky.

Tendr na pásové obrněnce.

Předposlední lednový den se ve věstníku veřejných zakázek objevil inzerát. Ministerstvo obrany v něm poptává „právní podporu a služby pro akci Pásové bojové vozidlo pěchoty a jeho modifikace“. S vítězem uzavře smlouvu na čtyřleté poradenství za 14 milionů korun. Lhůta pro podání nabídek je do 22. února.

Vtip je v tom, že resort obrany už tentýž tendr vyhlásil loni v srpnu. Úředníci už dokonce vybrali vítěze – advokátní kancelář Havel & Partners. Jenže proti tomu si stěžoval jeden z neúspěšných uchazečů; hodinová taxa vítěze za právní rady se mu zdála příliš nízká. A resort byl donucen vypsat zakázku znovu.

„O zrušení rozhodlo ministerstvo obrany,“ potvrdila LN Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení resortu. Obrana hodlá využít právníky zejména ve fázi přípravy smlouvy, jež svou výší nemá v historii armády obdobu. Avšak dle právníků, s nimiž redakce komunikovala, vůbec není jisté, zda se tendr napodruhé povede lépe. „Prvně vyhrál Havel & Partners, ale konkurenti Císař, Češka, Smutný to shodili. Panují tam velká podezření na klientelismus. Většina advokátů totiž dělá pro zbrojaře a má střet zájmů,“ uvedl pod podmínkou anonymity zdroj LN.

Tendr na obrněnce za desítky miliard se posouvá po úřednické linii pomalu dál. Resort obrany zaslal v úterý ministerstvu financí požadavek na registraci projektu, na přelomu února a března má oslovit čtyři možné dodavatele. Nejistota kolem právního zajištění prý harmonogram soutěže neovlivní. „Zpoždění zakázky způsobené využitím externích právních služeb nepředpokládáme,“ uvedla mluvčí Zechmeisterová.

Mezi zájemci o kontrakt jsou výrobci BAE Systems (CV-90), španělský General Dynamics European Land Systems (Ascod) a dva německé stroje od společnosti PSM (Puma) a od Rheinmetall Landsysteme (Lynx).

Obrana zároveň finalizuje zásadní technické parametry soutěže. Patří mezi ně například to, zda věž pásového obrněnce bude plně automatická, či v ní bude posádka. Dalším důležitým kritériem je počet vojáků v plné polní, které by měl vůz v přepravním prostoru vozit. V minulosti se hovořilo o šesti až osmi lidech; „osmičlenné“ řešení však dle znalců upřednostňuje jen jeden typ dodavatele. Kromě technických parametrů hraje roli i obchodní rozměr – Češi se snaží, aby se maximum z celkové ceny zakázky vrátilo zpět. Například tím, že se formou subdodávek budou na výrobě obrněnců podílet i české firmy.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.