Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Advokáti v časech viru 2.0

Právník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Advokáti jsou ti černí vzadu a lidé do nejhorších časů. Když je vám nejhůř, dopustíte se trestného činu, ujede vám ruka či pusa, zlý stát na vás zaklekne, exmanželka nepravdivě obviní nebo se domluví tři falešní svědkové a přátelé přestanou zdravit, jedna profese vás neopustí nikdy. Advokáti.

Jsou na světě právě proto, aby pomáhali nejpotřebnějším, nejosamělejším, největším vyvrhelům, vrahům a jiným vyobcovaným. Fungují pochopitelně i ve chvílích pohody a klidu, kdy se věnují dělení majetku nebo zakládání firem, ale v nouzi nejvyšší, v dobách temna a tlaku je jejich poslání nejviditelnější. Poskytují právní rady každému, kdo je právě potřebuje.

Na jaře letošního roku nastala doba koronavirová, jež s mírným prázdninovým uvolněním trvá dosud, ba dokonce se v těchto dnech znovu vrací s plnou silou. Někdo už o práci přišel, jiný pracuje z domova a další s děsem v očích očekávají zánik svých pracovních míst.

Pracujeme odkudkoli

Advokáti mají výhodu, že mohou pracovat odevšad. Stačí jim mobilní telefon nebo notebook s dobrými daty a jsou schopni poskytovat právní pomoc kdekoliv po republice z tepla své kanceláře, z domova, z pendolina, z kavárny (je-li právě otevřená) nebo přímo u klienta. Většina advokátů zmodernizovala svůj provoz a vyzkoušela Skype, Teams, Duo a další komunikační platformy, pořídila si sluchátka, silnější datové připojení, velkou obrazovku a software pro e-advokacii, upgradovala webové stránky a běžně poskytuje konzultace po telefonu. Kdo vzdělává kolegy, koncipienty nebo širokou veřejnost, naučil se to i online.

Unie rodinných advokátů obnovila Koroporadnu a na adrese Koroporadna@uracr.cz odpovídá na akutní dotazy. Smršť dotazů už není tak velká a i obsahově se tazatelé posunuli. Spory o děti jsou už výjimečné.

Nejčastější jarní doporučení znělo: nesuďte se, zkuste se domluvit, rozsudky přece platí i v nouzovém stavu a v krizích. Mezitím uběhlo léto a blíží se zima. Učíme se žít s rouškami, rozestupy a s dezinfekcí a soudy fungují. Základnímu fungování spravedlnosti je tedy učiněno zadost, navzdory žalobám, s nimiž si justice časem určitě poradí. Zdá se, že klienti vlídné rady přijali za své, protože sporů ubylo a všichni jsme se naučili žít s karanténou.

Na rozdíl od první vlny, kdy bylo mezi lidmi víc strachu a méně nákazy, tentokrát rodičům doporučujeme respektovat karanténu a hygienická opatření, a je-li člen rodiny pozitivní, po omezenou dobu se spokojit s distančním stykem a zprostředkovanou komunikací.

Palčivější jsou dnes jiné dotazy: jak naložit s firmami, které kolabují, kde žádat o náhrady, tolik potřebné pro přežití rodin i podnikajících jednotlivců, jak vysoké bude v budoucnu ošetřovné a zda klient smí volit mezi pobytem na pracovišti, prací z domova či karanténou. A konečně otázky životně důležité: co dělat, když peníze zcela došly a není z čeho platit nájem, dluh či úvěr.

Jen si advokáty klidně berte do úst. V nouzi jsou tu pro vás a pomohou vám. Před lety, dnes i zítra. Vždy na vaší straně.

Autorka je advokátka.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na tomas.nahodil@lidovky.cz.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...