Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Chráněný účet je jediná možná cesta

(ilustrační snímek) Exekuce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Exekuce. | foto: Český žurnál: Exekuce

PRAHA Reakce na komentář Novela exekučního řádu působí jako výsměch poctivému věřiteli ze dne 22.9. 2020.

Pane Blažku, stavíte se zde za věřitele, které zastupujete. My jsme v jejich postavení také často a z praxe vím, že jsme nikdy moc nezmohli a ani nyní nezmůžeme. Z milionových pohledávek jsou desetitisíce a v jednom případě díky jiným věřitelům, kteří na to měli žaludek, zadostiučinění, kdy podvodník skončili v base a píše nám rukou psané dopisy, jak se chce napravit.

Nicméně jsem také na straně zaměstnavatele, kdy řeším pořád dokola zaměstnance zatíženého exekucemi. Ano, měl si přebírat poštu a reagovat, více se angažovat v hledání nového zaměstnání atd. Asi udělal hodně chyb.

Postupně jsme se dopracovali k tomu, že už žádné nové exekuce nechodí a stávající se splácí. Musím ale říci, že to neuvěřitelně zatěžuje aparát firmy (a to je v této situaci jeden zaměstnanec), on si nemůže ani pomalu na sebe napsat odběr elektřiny, protože mu okamžitě na účtě přistane exekuce, i když tam dostává nezabavitelnou část mzdy (vždy se najde EÚ (př. EÚ Praha 8, jistina 862 Kč, dlužná částka 14 302,95 Kč), který to udělá, i když s ním jako zaměstnavatel komunikujeme a ví, že jeho pohledávka se dostane do pořadí). Úroky a náklady řízení atd. jsou kolikrát v násobcích jistiny, vůbec mi není jasné, že to může soud pustit dál („automat“ na exekuce pracuje velmi sehraně, nikdo moc nic nezkoumá). Pokud si představím, že tento „poctivý“ dlužník za to, že chce dostát všem svým závazkům, platí i za ty nepoctivé, ze kterých peníze nikdy nedostanete, je velmi snadné a pochopitelné, kdyby si to zařídil jinak, a nesplatil ani korunu.

Všechny lidi a tudíž ani dlužníky, nemůžeme házet do jednoho pytle. Ne vždy jde o věřitele, kteří pociťují nesplacené pohledávky na své kůži. Z podstatné části jde o korporátní dluhy s řízeným rizikem, které mají dopad maximálně do výplat bílých límečků.

Z tohoto pohledu vidím chráněný účet jako jedinou možnou cestu, jak z toho ven. Jinak ty lidi vyždímáte na kost, nehledě na jejich osobní situaci a snahu napravit věci minulé. Je to z mého pohledu zoufalost, že něco takového ještě neexistuje.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na tomas.nahodil@lidovky.cz.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...