Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Insolvenční profese volá po zázemí komory

(ilustrační snímek) Cílem iniciativy je sjednotit profesi insolvenčních správců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Cílem iniciativy je sjednotit profesi insolvenčních správců. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Vznikla iniciativa pro vznik samostatné profesní komory insolvenčních správců. Cílem je profesi sjednotit a zajistit její jednotnou reprezentaci.

Zatímco o advokátní či exekutorské komoře slyšel už asi každý, insolvenční správci podobnou stavovskou organizaci zatím nemají. Sdružují se pouze v několika spolcích. Ty ale nedokážou nahradit jednotné a silné zázemí profesní komory, která by reprezentovala všechny insolvenční správce navenek a zároveň garantovala kvalitu jejich činnosti.

Pokud chceme, aby komora nastavila pro všechny insolvenční správce férové a rovné podmínky, zajistila jim stabilní a přehledné prostředí a byla jejich jménem partnerem pro ministerstvo, soudy, dlužníky, neziskové organizace a občany, musíme usilovat o široký konsenzus.

Chybí partnerská platforma

Důvodem, proč jsme začali uvažovat o zřízení komory insolvenčních správců, byla zejména frustrace z nejednotnosti mezi insolvenčními správci.

Správce tíží absence společného postupu a směru, pocit devalvace insolvenčního prostředí, nekoncepční a překotné změny právní úpravy, neustále se zvyšující tlak ministerstva spravedlnosti a roztříštěný postup insolvenčních správců, kteří nejsou schopni s ministerstvem diskutovat na partnerské úrovni, jelikož jim chybí širší shoda na společných stanoviscích. Samosprávní profesní organizace sjednocující všechny insolvenční správce by podle nás pomohla tyto neduhy odstranit.

Platforma původně odstartovala jako anonymní, protože jsme chtěli, aby se energie soustředila pouze na myšlenku vzniku komory. Informaci o myšlence na vznik komory jsme zaslali všem insolvenčním správcům a vyzvali jsme je k debatě. Zároveň jsme je požádali, aby nepátrali po tom, kdo za platformou stojí, ale aby zaměřili svou energii na nápady, jež by pomohly vzniku komory.

Je pro nás důležité, aby bylo jasné, že nejde o násilný akt „shora“, ale především o podnět k všeobecné diskusi o poslání komory a jejích pravidlech. Většina z nich nám vyjádřila podporu a ocenila, že se někdo do podobného projektu pustil. Mnoho insolvenčních správců také nabídlo pomocnou ruku, což nás velice povzbudilo.

Komora insolvenčních správců by měla být stavovskou organizací sdružující povinně všechny insolvenční správce. Jejím úkolem má být především výkon samosprávy insolvenčních správců a dohled nad jejich činností.

V ideálním případě by organizačně zajišťovala zkoušky insolvenčních správců a dbala o odbornou úroveň při výkonu jejich činnosti. Zároveň by vykonávala dohled nad činností insolvenčních správců a hostujících insolvenčních správců a měla kárnou pravomoc při jejich provinění. Jako taková by pak mohla garantovat kvalitu činnosti insolvenčních správců.

Chceme, aby se odehrála kompletní debata, jež by vyústila v návrh změny zákona o insolvenčních správcích, který by odrážel názor většiny insolvenčních správců. Přejeme si, aby komora vznikla na základě co nejširší debaty, nikoli aby na její podobu mělo vliv pouze několik „vyvolených“ správců nebo aby ji dokonce za správce zřídil někdo úplně jiný.

Je fér říci, že kromě našeho návrhu existují i návrhy dalších způsobů, jak situaci insolvenčních správců do budoucna řešit. Jedním z nich je i dohled České advokátní komory (ČAK) nad těmi insolvenčními správci, kteří jsou zároveň advokáty. Takových je samozřejmě mnoho.

Polovičaté řešení

Tento návrh přinesl další téma k debatě a samozřejmě i o něm je vzhledem k počtu advokátů mezi insolvenčními správci potřeba kriticky přemýšlet. Ovšem zde by bylo třeba dodebatovat, co by bylo s insolvenčními správci, jež nejsou ani advokáty, ani koncipienty. I zde by pravděpodobně musela vzniknout komora insolvenčních správců ze zákona, která by tyto insolvenční správce sdružovala.

Myšlenka komory insolvenčních správců tedy existuje a má prostor jak v případě, že by sdružovala všechny insolvenční správce (a v tento směr doufám), tak i pro případ, že by nebylo možné vyřešit kompetenční střet s ČAK.

Alfou a omegou je debata a potřeba nalézt co nejširší shodu nad budoucím směřováním profese insolvenčních správců.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...