Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
23. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Insolvenční profese volá po zázemí komory

(ilustrační snímek) Cílem iniciativy je sjednotit profesi insolvenčních správců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Cílem iniciativy je sjednotit profesi insolvenčních správců. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Vznikla iniciativa pro vznik samostatné profesní komory insolvenčních správců. Cílem je profesi sjednotit a zajistit její jednotnou reprezentaci.

Zatímco o advokátní či exekutorské komoře slyšel už asi každý, insolvenční správci podobnou stavovskou organizaci zatím nemají. Sdružují se pouze v několika spolcích. Ty ale nedokážou nahradit jednotné a silné zázemí profesní komory, která by reprezentovala všechny insolvenční správce navenek a zároveň garantovala kvalitu jejich činnosti.

Pokud chceme, aby komora nastavila pro všechny insolvenční správce férové a rovné podmínky, zajistila jim stabilní a přehledné prostředí a byla jejich jménem partnerem pro ministerstvo, soudy, dlužníky, neziskové organizace a občany, musíme usilovat o široký konsenzus.

Chybí partnerská platforma

Důvodem, proč jsme začali uvažovat o zřízení komory insolvenčních správců, byla zejména frustrace z nejednotnosti mezi insolvenčními správci.

Správce tíží absence společného postupu a směru, pocit devalvace insolvenčního prostředí, nekoncepční a překotné změny právní úpravy, neustále se zvyšující tlak ministerstva spravedlnosti a roztříštěný postup insolvenčních správců, kteří nejsou schopni s ministerstvem diskutovat na partnerské úrovni, jelikož jim chybí širší shoda na společných stanoviscích. Samosprávní profesní organizace sjednocující všechny insolvenční správce by podle nás pomohla tyto neduhy odstranit.

Platforma původně odstartovala jako anonymní, protože jsme chtěli, aby se energie soustředila pouze na myšlenku vzniku komory. Informaci o myšlence na vznik komory jsme zaslali všem insolvenčním správcům a vyzvali jsme je k debatě. Zároveň jsme je požádali, aby nepátrali po tom, kdo za platformou stojí, ale aby zaměřili svou energii na nápady, jež by pomohly vzniku komory.

Je pro nás důležité, aby bylo jasné, že nejde o násilný akt „shora“, ale především o podnět k všeobecné diskusi o poslání komory a jejích pravidlech. Většina z nich nám vyjádřila podporu a ocenila, že se někdo do podobného projektu pustil. Mnoho insolvenčních správců také nabídlo pomocnou ruku, což nás velice povzbudilo.

Komora insolvenčních správců by měla být stavovskou organizací sdružující povinně všechny insolvenční správce. Jejím úkolem má být především výkon samosprávy insolvenčních správců a dohled nad jejich činností.

V ideálním případě by organizačně zajišťovala zkoušky insolvenčních správců a dbala o odbornou úroveň při výkonu jejich činnosti. Zároveň by vykonávala dohled nad činností insolvenčních správců a hostujících insolvenčních správců a měla kárnou pravomoc při jejich provinění. Jako taková by pak mohla garantovat kvalitu činnosti insolvenčních správců.

Chceme, aby se odehrála kompletní debata, jež by vyústila v návrh změny zákona o insolvenčních správcích, který by odrážel názor většiny insolvenčních správců. Přejeme si, aby komora vznikla na základě co nejširší debaty, nikoli aby na její podobu mělo vliv pouze několik „vyvolených“ správců nebo aby ji dokonce za správce zřídil někdo úplně jiný.

Je fér říci, že kromě našeho návrhu existují i návrhy dalších způsobů, jak situaci insolvenčních správců do budoucna řešit. Jedním z nich je i dohled České advokátní komory (ČAK) nad těmi insolvenčními správci, kteří jsou zároveň advokáty. Takových je samozřejmě mnoho.

Polovičaté řešení

Tento návrh přinesl další téma k debatě a samozřejmě i o něm je vzhledem k počtu advokátů mezi insolvenčními správci potřeba kriticky přemýšlet. Ovšem zde by bylo třeba dodebatovat, co by bylo s insolvenčními správci, jež nejsou ani advokáty, ani koncipienty. I zde by pravděpodobně musela vzniknout komora insolvenčních správců ze zákona, která by tyto insolvenční správce sdružovala.

Myšlenka komory insolvenčních správců tedy existuje a má prostor jak v případě, že by sdružovala všechny insolvenční správce (a v tento směr doufám), tak i pro případ, že by nebylo možné vyřešit kompetenční střet s ČAK.

Alfou a omegou je debata a potřeba nalézt co nejširší shodu nad budoucím směřováním profese insolvenčních správců.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!