Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Když se přes média pere špinavé prádlo

Spory přes média se mohou v budoucnu dotknout i potomka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spory přes média se mohou v budoucnu dotknout i potomka. | foto: Shutterstock

PRAHA Patnácti procentům populace se nedaří své spory vyřešit dohodou a končí tak před soudem. Někteří kupodivu zatouží prát vlastní špinavé prádlo na veřejnosti.

Normální jedinec se za prohřešky stydí, a naopak se jimi nechlubí před ostatními. Zdání slušnosti a strach z veřejného propírání osobních pikanterií působí jako korektiv, který běžné dvojice donutí, aby ustoupily z nároků a shodly se na tom nejpodstatnějším, protože odsudek veřejnosti se jim jeví mnohem nebezpečnější.

Kdyby advokátům ústa nezamykala profesionální mlčenlivost, věděli byste, kolik známých herců či politiků jsme tiše rozvedli, aniž to zvědavý bulvár vůbec zaznamenal.

Strach z médií je v rodinných sporech pochopitelný, protože dnes je velmi jednoduché vypustit do světa hanlivou informaci o své kdysi nejdražší polovičce, kterou mnohá média ráda uveřejní, aby byl uspokojen lačný čtenář vědomím, že nejen u něj doma nejsou vztahy nejidyličtější. Tím spíš, ukápne-li kapka jedu v sociálních sítích, kde se vždycky najde „dobrý přítel“, jenž pomluvu rád předá dalším pomlouvačům.

Maličký štvavý ohýnek, drobná rána pod pás, štiplavá kritika nebo jízlivý komentář se v hořlavém mediálním prostředí rychle změní v ohnivé peklo, které jednou vypuštěné už nikdo nedokáže kontrolovat. V těchto sporech totiž pravda není rozhodující a na sociálních sítích se jí už nikdy nikdo nedovolá. Ale jestliže jedna strana veřejně pošpiní druhou, snaží se druhá síly vyrovnat a do ohně přileje další příběhy říznuté ředidlem namísto koření, čímž se z bulvární látky stane zpráva, o níž už musí informovat i média, jež si říkají seriózní.

Pomsta přes média

Čas od času nám advokátům klienti navrhují, abychom zkusili jejich případ medializovat. Činí tak ze smutku, z nepochopení, ze zlosti, ze závisti, z odplaty anebo v naději, že se kauzy chopí investigativní novinář a vyšetří, na čí straně je pravda. Dělají to z touhy po pozornosti anebo aby i druhé straně chcípla koza, když už se klientovi v kauze nedaří.

Hlídá-li klienta anděl strážný, pak ho zastupuje slušný advokát, který mu medializaci rozmluví. Touto cestou se totiž žádný rodinný spor nedá vyhrát a slušný advokát to dobře ví, protože tím, o koho se hraje, bývá dítě, které na takový spor vždycky doplatí, což pak v rozsudku po právu ocení opatrovnický soud.

Důvody, kvůli nimž ten, kdo škrtá sirkami, se obvykle také sám spálí, jsou tisíceré: protože rodiče mají své dítě chránit, tedy i před spory a před medializací. Protože co je jednou veřejné, už se nikdy z veřejných zdrojů neztratí, a potomek Paroubků či Řepků si tak za pár let stejně přečte, co si jemu nejbližší lidé vmetli do tváře. Dítě je totiž na věky spojuje, a i kdyby si to přáli sebevíc, co dítě spojí, rodič neoddělí, minimálně bez poškození pojitele. Protože oba dva nesou odpovědnost za pohlavní výběr, díky němuž se dítě narodilo. A že byl ten výběr někdy unáhlený nebo nepromyšlený?

Inu, přírodě ani lidský rozum neporučí, neb navzdory pokusům různých pomatenců je život nejsilnější touhou, jež naší planetou vládne. A také proto, že potomek má polovinu genů partnera, nyní nenáviděného, a kdo nakonec rozhodne, čí geny se v něm v době dospívání vzbudí?

A konečně, protože v rodině žádná pravda neexistuje a každý z partnerů má jen subjektivní pohled na popel a spáleniště, chladnoucí stejně rychle jako zájem médií. Možná už v tu chvíli kauzy všech Paroubků a Řepků utichají, protože lačný čtenář pozornost soustředí zase na jinou kauzu.

Tak na to pamatujte – vy, kteří se právě se svým protějškem ve zlém rozcházíte. Čas totiž běží rychleji než voda a přijde doba, kdy si povzdychnete, jak marné, naivní, hloupé a krátkozraké byly všechny ty spory o potomka, boje o výživné, o moc či o pravdu, kvůli níž bylo třeba vršit dříví na hranici. Potomek dospěje a pak se bude ptát. A co vy víte, co si z těch sporů bude pamatovat?

Autorka je prezidentka Unie rodinných advokátů

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...