Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Má premiér skutečně úplné informace o stavu v exekucích?

Exekutor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutor | foto: Lidové noviny

PRAHA Jedním ze současných mediálních témat v oblasti dluhů jsou rozhodčí doložky, tzv. nezákonné exekuce. O jejich větší popularitu se postaral advokát Mgr. Petr Němec, který prostřednictvím svého twiterového účtu dementoval tvrzení premiéra Andreje Babiše, že jeho vláda nepomohla zastavit 200 tisíc exekucí dle rozhodčích nálezů. Je nutné podotknout, že premiér Babiš si informace následně ověřil, věc uvedl na pravou míru a s Mgr. Němcem se o celé problematice osobně pobavil.

Byť jeho snahy naše společnost hodnotí jako chvályhodné, musím uvést, že rozhodčí doložky jsou pouze dílčím problémem, protože se odhadem jedná o 60 tisíc lidí. Hlavní problém představuje cca 3,9 mil. běžících exekucí, které jsou nařízeny na osoby, z nichž každá má 3 a více exekucí. Takových osob je zhruba 420 tisíc. Žádné systematické řešení pro tyto osoby v exekuci a v dluhových pastech zatím vláda Andreje Babiše nepředložila.

Domnívám se, že z hlediska právního rozměru je zastavování tzv. nezákonných exekucí výrazem retrospektivního zásahu soudu. Věřitel dlužníkovi peněžní prostředky půjčil v souladu s tehdejší právní úpravou i judikaturou. Exekuční soudy běžně exekutory k provedení exekuce na základě rozhodčí doložky v minulosti pověřovali. Ve vztahu k exekutorovi je výrazem absurdity nyní skutečnost, že mu soud v zásadě ukládá, aby navrátil náklady exekuce (finanční prostředky řádně zdaněné a lze se domnívat, že i spotřebované). Tato situace je nepřijatelná, protože exekutor při výkonu činnosti nepostupoval nezákonně a musí mít uhrazeny náklady řízení.

Nyní k ekonomickému rozměru. Z twitterového příspěvku Daniela Hůleho ze dne 6.4.2019 vyplývá, že největší podíl tzv. nezákonných rozhodčích doložek vymáhá v exekucích společnost Home credit, Essox a Cetelem. Je obecně známo, že tyto společnosti výhradně dlouhodobě spolupracují z několika málo vybranými exekutory. Jejich vybraným exekutorům může současná výkladová praxe soudů díky hrozbě plošné aplikace povinnosti vrátit náklady způsobit ekonomické problémy. Pokud by exekutorům byly exekuční věci přidělovány rovnoměrně (tzv. princip krajské místní příslušnosti náhodného elektronického přidělování) tak jak je upraveno ve většině evropských zemí, riziko těchto dopadů by bylo výrazně eliminováno.

Martin Štika

Martin Štika

V České republice je přibližně 160 exekutorů a není pochyb o tom, že při získání a udržení korporátních klientů jsou soudní exekutoři udržování v tvrdém konkurenčním prostředí.

Prezident Slovenské komory exekútorov, JUDr. Paller v lednu 2019 ve svém projevu mimo jiné uvedl, důsledky obrovské konkurence exekučního prostředky na Slovensku. „…Konkurencia medzi exekútormi bola obrovská. Na Slovensku vtedy pôsobilo vyše 350 exekútorov. Je to približne dvakrát viac ako v Českej republike na dvakrát menšom trhu. Táto konkurencia bola jedným z hlavných dôvodov, prečo si niektorí exekútori začali hľadať nepoctivé cesty k udržaniu svojich príjmov. Pristupovali napríklad na dohody s veriteľmi, ktoré boli na hrane, niekedy až za hranou zákona. Dôsledkom tohto vzťahu bolo, že veľkí veritelia si postupne vytvorili úzky okruh ,vlastných‘ exekútorov, s ktorými exkluzívne spolupracovali. Týchto niekoľko vyvolených ovládalo obrovskú časť trhu.“Pellerem popisovaná situace nezdravého prostředí dle mého názoru vykazuje znaky korupce. Proto Slovenské exekuční prostředí prodělalo výraznou změnu. Slovenští zákonodárci zrušili tržní prostředí mezi exekutory, věřitel si již nemůže vybrat svého exekutora, protože mu je přidělen soudem. Bez nadsázky je nutné tento krok považovat za statečný, protože i oni čelili intenzivnímu lobbingu velkých věřitelů a zástupců velkých úřadů, kteří tuto systematickou změnu tvrdě odmítali.

David Ondráčka z Transparency International na svém Twitteru dne 5.4.2019 uvedl, že teritorialita exekutorů je racionální a potřebná změna. Systém dnes motivuje k vratkám oprávněným. Když exekutor tu hru nehraje, nemá šanci pro velké věřitele pracovat a pomalu vyhladoví.

Zrušení současného konkurenčního prostřední mezi exekutory a zavedení rovnoměrného rozdělení exekučních případů povede k významnému posílení principu nestrannosti a nezávislosti soudního exekutora. Současné exekuční prostřední je deformované, protože jeho podstatnou část ovládá jen několik málo soudních exekutorů prostřednictvím klientských vazeb s věřiteli. Pokud Andrej Babiš hodlá aktivně prosazovat zásadní změny v exekuční oblasti, je třeba, aby byl plně informován a „vzal to od podlahyׅ“.

Autor působí jako soudní exekutor v Hradci Králové a přidružený člen Právní a legislativní komise EKČR. Je spoluautorem odborné právní monografie Soudní exekuce. V rámci 13. ročníku celojustiční soutěže Právník roku obsadil 3. místo v kategorii TALENT ROKU.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...