Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Nové možnosti rozhodčího řízení v Hongkongu pomůžou i evropským firmám

HKG z kowloonského břehu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy HKG z kowloonského břehu | foto: Darina Ivanovová

PRAHA Při vedení rozhodčích řízení v Hongkongu lze nově využít možnosti vydání předběžných opatření v pevninské Číně jako podporu rozhodčího řízení nově poskytovanou soudy.

Hongkongská vláda a Nejvyšší lidový soud Číny podepsaly letos 2. dubna důležitou dohodu. Ta umožňuje kterékoli straně rozhodčího řízení vedeného v Hongkongu požádat příslušný čínský soud o vydání předběžného opatření, třeba o zajištění majetku či důkazů v souvislosti s rozhodčím řízením v souladu s čínskými zákony a předpisy. Jde o přelomový instrument, který mohou využít například evropské subjekty vedoucí rozhodčí řízení s čínskou protistranou v Hongkongu. Dosud nebylo vydání přeshraničních předběžných opatření (nikoliv konečných rozhodčích nálezů) bez dalšího možné.

Každá ze stran rozhodčího řízení v pevninské Číně může stejně tak požádat hongkongské soudy o vydání předběžného opatření dle hongkongského práva. Budou to například obnovení či zachování současného stavu probíhajícího sporu či zajištění majetku nebo důkazů, jež mohou být relevantní a podstatné pro vyřešení sporu.

Advokát Michal Čáp.

Advokát Michal Čáp.

V asijských jurisdikcích soudy tradičně podporují rozhodčí řízení v jeho průběhu, zpravidla však jde o situaci lokálního soudu vydávajícího předběžné opatření ve stejné zemi, v jaké je vedeno řízení. Přelomovou novinkou v tomto případě je, že se jedná o asistenci přeshraniční (byť je Hongkong součástí Číny, aplikuje se v něm doktrína jedna země, dva právní systémy).

Posílení právní jistoty

Za rozhodčí řízení v Hongkongu je podle memoranda považováno především řízení se sídlem v této metropoli a vedené institucemi nebo stálými rozhodčími soudy se sídlem tamtéž. Tamní vláda v této souvislosti teprve poskytne seznam oprávněných stálých rozhodčích soudů či institucí. Půjde třeba o Hongkongská mezinárodní arbitrážní centra se zkratkami HKIAC a CIETAC.

Kterákoli ze stran rozhodčího řízení vedeného před těmito institucemi bude oprávněna požádat o vydání předběžného opatření ze strany čínských soudů, konkrétně v místě bydliště odpůrce nebo dle místa výskytu relevantních aktiv či důkazů, které mají být zajištěny. Tato možnost naopak nebude k dispozici stranám rozhodčího řízení ad hoc, tedy bez administrující instituce.

Dohoda tak otevírá evropským subjektům novou možnost obrátit se v případě potřeby v průběhu arbitráže na čínské soudy, které budou mít v souvislosti s daným rozhodčím řízením možnost vydat předběžné opatření. Memorandum může také vést k posílení právní jistoty či ochrany v případě spolupráce evropských a čínských subjektů.

Dohoda se má vztahovat nejen na arbitráže nově zahájené, ale také na ty již probíhající. Nově nabízená možnost může být využita zejména evropskými smluvními stranami, zvláště když se očekává nárůst arbitráží (pakliže budou mít sídlo v Hongkongu) souvisejících s aktivitami iniciativy Belt & Road, tedy moderní hedvábné stezky.

Důležité rozdíly

Je důležité odlišit, že se jedná o vydávání předběžných opatření, nikoliv výkon samotných rozhodčích nálezů, jehož vydáním se spor končí. Od července 1997 nemůže být na rozhodčí nález vydaný v Hongkongu a vykonávaný v pevninské Číně použita Newyorská úmluva o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů. Jak již napovídá její název, obě území Číny nelze považovat za cizí z pohledu mezinárodního práva, a to ani přes již zmíněnou doktrínu „jedna země, dva systémy“.

Z tohoto důvodu bylo také s ohledem na uznání a výkon rozhodčích nálezů uzavřeno již v roce 1999 aranžmá mezi Hongkongem (stejně tak i Macaem) a Čínou. To se projevilo nejen v zákoně o rozhodčím řízení v pevninské Číně, ale i v hongkongském zákoně o rozhodčím řízení. Toto se však týká rozhodčích nálezů rozhodujících o věci, možnost přeshraničních předběžných opatření ve prospěch rozhodčího řízení pro čínské soudy je novinkou, kterou zavedla až výše uvedená dohoda.

Autor je vedoucí advokát advokátní kanceláře Rowan Legal, který od srpna 2019 působí v Hongkongu.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...