Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
15. listopadu 2019 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: O krok blíže k restartu exekucí…

Exekutor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutor | foto: Lidové noviny

PRAHA Soudní exekutoři musí být nestranní a nezávislí, protože jsou součástí justice. Poslanecká sněmovna přikázala 6. 11. 2019 v nočních hodinách do projednání výborům dlouho očekávané návrhy zásadní změny exekučního řádu. Vládní tisk 545, tzv. sněhulák (neproveditelný systém přidělování exekucí), a tisk 295, společný návrh Pirátů, SPD a ČSSD (krajská teritorialita exekutorů).

Ústavně právní výbor a Výbor pro sociální politiku se budou v prodloužené lhůtě zabývat odstraněním závažné legislativní chyby exekučního řádu, která způsobila statisícům osob pád do dluhové pasti.

Vládní tisk je podle dohody s ministryní spravedlnosti Benešovou nosič pro diskusi nad realizovatelnou změnou. V odborně politické diskusi ve dvou parlamentních výborech bude vypracován průnik obou návrhů.

Předseda vlády Andrej Babiš v létě představil principy restartu exekučního prostředí. Definoval základní pilíře nového systému exekucí. Princip jeden dlužník – jeden místní exekutor, tzn., že všechny exekuce proti dlužníkovi bude mít na starosti vždy pouze jeden exekutor, a princip teritoriality, tedy, že exekuci povede exekutor, který je vybraný rovnoměrně a nejblíže místu trvalého pobytu dlužníka. Babišovy principy odstraňují korupční prostředí a zajišťují nezávislost soudního exekutora. Dosavadní exekuční řád neobsahuje ani jednu protikorupční pojistku.

Složitost výběru

V rozpravě nad vládním tiskem 545 (tzv. sněhulák) přiznala ministryně spravedlnosti Marie Benešová, že si je vědoma složitosti výběru exekutora na principech tzv. sněhuláka s tím, že se nebrání tomu, aby finální úprava obsahovala krajskou teritorialitu exekutorů. Poslanci napříč politickým spektrem se v zásadě shodli na tom, že současný systém je zátěží státního rozpočtu (mandatorní výdaje) a zaměstnavatelů. Exekutor má být nezávislý a nestranný. Tomio Okamura (SPD) považuje krajskou teritorialitu jako kompromis oproti zestátnění soudních exekutorů.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) v rozpravě představil hrubé rysy tzv. bagatelní teritoriality, která zřejmě bude předkládána jako „kompromisní“ řešení. Návrh by rovnoměrně rozděloval exekuce pouze do stanovené výše jistiny, např. 10 000 korun. Jakkoliv tento návrh obsahuje možné náznaky místní příslušnosti, neprojde testem princpipů Andreje Babiše. Návrh neobsahuje princip jeden dlužník – jeden místní exekutor, exekutor bude stále závislý na věřitelích a tržní prostředí v částkách nad 10 000 korun bude vysloveně korupční. Bohužel mandatorní výdaje a administrativní zátěž pro zaměstnavatele se nesníží. Dluhové pasti zůstávají, protože i nadále se na jednoho povinného slétne roj exekutorů ze všech koutů republiky.

Elektronický generátor exekutorů

Krajská teritorialita je součástí společného návrhu Pirátů, SPD a ČSSD v tisku 295. Všechny exekuce proti dlužníkovi bude vymáhat vždy pouze jeden exekutor, který je nejblíže místu trvalého pobytu dlužníka. Exekutor bude vybrán elektronickým generátorem, tzn. zcela nestranným a nezávislým způsobem. Dojde k úplnému vytěsnění korupčního potenciálu a klientelismu. Eliminují se dluhové pasti. Lze očekávat i omezení nadměrného zatěžování třetích subjektů – bank, zaměstnavatelů, úřadu práce, katastru nemovitostí a dalších součinnostních subjektů, které nyní zbytečně zpracovávají miliony zbytečných a opakovaných dotazů exekutorů. Návrh obsahuje zásadní protikorupční pojistky a prochází úspěšně testem Andreje Babiše.

Je faktem, že se blíží recese a 2/5 našeho obyvatelstva žije od výplaty k výplatě a současně splácí buď hypotéku, nebo jiné půjčky. Lze říci, že jsou jednou nohou v exekuci. Současný systém u těchto potenciálních dlužníků zajišťuje pád do dluhové pasti již u první exekuce. Na ně se nabalí další a další exekutoři (z celé republiky) a dosud ekonomicky činný dlužník přechází do šedé ekonomiky. Tím dochází k miliardovým ztrátám státního rozpočtu, což vysvětlil v prvním čtení poslanec Bláha.

Princip jeden dlužník – jeden exekutor a princip teritoriality může v době nadcházející recese motivovat dlužníka k úhradě dluhu, dlužník nespadne do šedé ekonomiky, a tím jednoznačně zvýší vymahatelnost práva.

Autor působí jako soudní exekutor v Hradci Králové a přidružený člen Právní a legislativní komise EKČR. 

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.