Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Pražská práva za časů pandemie

Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze | foto: CC BY-SA 4.0: VitVit; Wikimedia

PRAHA Právničkou na tři kliknutí v Zoomu? Nebudeš nic umět, spílala babička, když nám pražská hygienička a po ní vláda zavřely školu. Že ze mě nic nebude, se možná obával i rektor mé alma mater Tomáš Zima, když se nechal slyšet, že uzavřením vysokých škol bude zničena jedna mladá generace. Díky za důvěru – doufám, že v tom zklameme.

Pražská práva by mohla být vděčná. Nutnost přizpůsobit se novým pořádkům přišla v době, kdy sama procházejí plíživou revolucí. Od stávajícího akademického roku se studující prvního ročníku připojují k mnohem praktičtějšímu novému studijnímu programu – nejbližší státnice budou studentky a studenti pátého ročníku poprvé konat v ruce s právními předpisy.

Práce právníka tkví hlavně v dovednosti právo aplikovat na konkrétní situace a v orientaci v často nepřehledné změti paragrafů (nebo ve smršti krizových opatření). Při plnění distančních klauzur se teď ale bojíme, že studenti budou podvádět a používat nedovolené materiály. Můžeme se krásně zamyslet nad tím, jak z cílevědomých studentů a studentek udělat schopné právníky a právničky. Budeme-li si hrát na to, že v teple domovů nejsou k dispozici veškeré materiály, ale zároveň předpokládáme, že je zlotřilí studující budou stejně používat, donutíme podvádět i ty, kteří ještě v průběhu studia víru ve spravedlnost neztratili.

To se týká i přednášek. V dobíhajícím studijním programu, v němž většina lidí na přednášky běžně nedochází a vystačí si jen s navazujícími semináři, přednášející asi nevycházejí z údivu, když se jim připojuje několikanásobek těch, kteří by jindy natahovali uši v posluchárnách.

Mluvím-li za svůj obor, můžeme se posunout ve výuce do roku 2020. Kdy jindy než teď, kdy se dají Erasmus i domovská fakulta studovat najednou, si uvědomíme, že čtení a psaní je víc než memorování. A také že přednášet pro pražské studenty mohou na tři kliknutí i špičky ze zahraničí.

Autorka je absolventka žurnalistiky a studentka pátého ročníku pražské právnické fakulty.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na tomas.nahodil@lidovky.cz.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....