Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Profesor Jičínský slaví devadesátiny. Za práci pro Chartu 77 byl trestně stíhaný, po revoluci přispěl k demokratizaci státu

Právo

  7:00
PRAHA - V úterý oslavuje 90. narozeniny profesor ústavního práva Zdeněk Jičínský. Toto významné životní jubileum si zaslouží nejenom blahopřání, ale také připomenutí dosavadního běhu jeho života.

Ústavní právník a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. foto: Lidové noviny

Profesor Jičínský patří ke stále se zmenšujícímu okruhu lidí, kteří by mohli podat přímé svědectví o našem státním a ústavním vývoji v posledních sedmdesáti pěti letech. Svědectví o to cennější, že v řadě jeho klíčových momentů posledního více než půlstoletí patřil k přímým aktérům. A to v několikeré roli – jako právník, vysokoškolský pedagog, politik, angažovaný občan a publicista. V některých případech ve službách státu, v jiných s ním stát zacházel jako se svým nepřítelem.

Na prahu dospělosti zažil konec války a obnovu československé republiky, jako student Právnické fakulty Univerzity Karlovy potom únorový převrat i následující čistky. V tehdejším období jako mnoho jiných spojil své působení s komunistickou stranou. V tomto směru byl postoj profesora Jičínského čím dál kritičtější, což se projevilo v jeho další činnosti. Jak v odborné, tak i politické oblasti spojil svůj život s liberalizací politických poměrů a humanizací práva.

Toto jeho působení postupně gradovalo v průběhu 60. let, zpočátku působením na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, aby našlo jeden ze svých vrcholů v roce 1968. Tehdy se profesor Jičínský, již známý svými liberálními politickými postoji, stal členem vládní komise pro přípravu federalizace státu a byl kooptován do nově zřízené České národní rady, v níž zastával mj. funkci místopředsedy. V tomtéž období jako spoluautor publikoval na svou dobu pozoruhodné učebnice teorie práva a řadu článků s ústavněprávní tématikou.

Tato společenská angažovanost neprošla po 21. srpnu 1968 bez následků. S ohledem na své politické a společenské působení byl profesor Jičínský s počátkem tzv. normalizace donucen rezignovat na své ústavní funkce, o rok později byl vyloučen z komunistické strany a bezprostředně poté mu bylo zakázáno působit na Právnické fakultě. Tehdy začal pracovat v České státní pojišťovně. Ani po těchto životních zvratech však aktivity profesora Jičínského na poli prosazování základních práv a svobod neskončily.

Profesor Jičínský patří také do skupiny prvních signatářů Charty 77. V důsledku svého podpisu byl z pojišťovny vyhozen a rok a půl zůstal bez zaměstnání. V rámci Charty 77 byl aktivní a stal se autorem, spoluautorem nebo konzultantem řady jejích dokumentů a prohlášení. Tato jeho činnost nezůstala bez odezvy. Vedle perzekuce pracovněprávního charakteru nastoupila v režii StB také perzekuce trestněprávní. V období 1981 – 1990 byl profesor Jičínský obviněn z trestného činu podvracení republiky. Během této dlouhé doby doby nedošlo ani k podání obžaloby, ani zastavení trestního stíhání. Trestní stíhání bylo využíváno jako další nátlakový nástroj.

Změnu přinesl listopad 1989. Profesor Jičínský patřil k aktérům listopadových událostí roku 1989 a 28. prosince byl kooptován do Federálního shromáždění a zvolen jeho místopředsedou. V červnu 1990 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění a stejně tak za další dva roky. V tomto období se stává členem sociálnědemokratické strany. Ve Federálním shromáždění se aktivně podílel na přípravě a prosazení zákonů demokratizujících československý stát. Jednalo se o zákony o sdružování v politických stranách, o svobodě náboženského vyznání, zákon spolčovací, shromažďovací a petiční, volební zákony, a také se výrazně zapojuje do přípravy Listiny základních práv a svobod. Tyto předpisy platí bez větších změn dodnes.

V samostatné České republice byl poslancem v letech 1996 - 2010, s přestávkou v letech 2002 - 2003. Byl sice doyenem Poslanecké sněmovny, ale současně také jedním z jejích nejaktivnějších poslanců. Přibližně v tomto období působil také jako externí pedagog na své alma mater.

O profesoru Jičínském by bylo možno napsat mnohem více, ale to by přesahovalo možnosti i účel tohoto příspěvku. Už z uvedeného je patrné, že profesor Zdeněk Jičínský svůj život naplnil v mnoha směrech a nikdy nezůstal pouze u akademické teorie. Ovlivnil nejen mnoho svých studentů, ale přispěl také ke zlepšení politických a právních poměrů v naší zemi.

Na závěr zbývá pouze popřát vše nejlepší a do dalších let především pevné zdraví, dobrou kondici alespoň jako doposud a životní spokojenost!

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...