Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Výpověď může zaměstnavatel doručit na chatu či do hotelového pokoje

Právo

  7:00
PRAHA - Zaměstnavatel může zaměstnanci výpověď doručit osobně i na chatu nebo do hotelového pokoje. Vždy ale musí jít o originál dokumentu nebo ověřenou kopii. Pokud zaměstnanec dostane jen kopii výpovědi, nejde dle zákona o doručení.

Chalupa (ilustrační foto) foto: ll

Úroveň výpovědí bývá nízká, daří se nám je obracet ve prospěch zaměstnance, říká Preuss

Právní jednání, a v některých případech i jednání faktická, směřující ke skončení pracovního poměru musí být doručena do vlastních rukou zaměstnance. Doručení výpovědi z pracovního poměru či okamžitého zrušení je podmínkou jejich účinnosti, respektive platnosti – pojímáno z hlediska logiky hrozícího soudního řízení o určení platnosti tohoto právního jednání.

Podstatou doručení je umožnění adresátovi písemnosti, aby se s ní mohl seznámit. Příslušné dokumenty se doručují do vlastních rukou zaměstnance. Doručení výpovědi je fakticky realizováno dodáním dokumentu do „dispoziční sféry“ adresáta, jeho vlastní skutečné přečtení a pochopení obsahu písemnosti se však již nevyžaduje; prostě se předpokládá.

Předmětem doručení se může stát pouze originál či stejnopis výpovědi, který je opatřen originálním podpisem zaměstnavatele, respektive osoby oprávněné za něj v těchto věcech jednat. Prostá kopie nepostačuje a nemůže být považována za platně doručenou písemnost. Ověřená kopie dokumentu však předmětem doručení nepochybně být může.

Přednost má osobní doručení

Zákoník práce upravuje čtyři způsoby doručování písemností a zaměstnavatel je musí využít. Jinak lze doručovat, jen pokud existuje dostatečný zákonný podklad pro takový postup.

Zaměstnavatel je povinen doručovat písemnosti určené zaměstnanci do vlastních rukou osobně, a to kdekoliv bude zastižen. Formulace „osobně“ znamená, že dokument doručuje zaměstnavatel – fyzická osoba sama, respektive její zástupci.

Na denní době přitom nezáleží, lze doručovat ve dne i v noci. Z hlediska místa se rovněž nekladou omezení, až na výjimky plynoucí z jiných právních předpisů (typicky vstup do bytu zaměstnance bez jeho souhlasu). Mělo by se tak stát na pracovišti, ale doručení je možné též v zaměstnancově bytě, rodinném domě, chatě, hotelovém pokoji, prostě kdekoliv bude zaměstnanec zastižen.

Skončení pracovního poměru zaměstnavatelem je prakticky nemožné

Poněkud překvapivě pokrokově je možné doručovat zaměstnanci též prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací. Jde ovšem jen o několik málo zaměstnavatelů, kteří předem získají souhlas zaměstnance (a také jeho elektronickou adresu) s tímto způsobem doručování.

Rovněž v takovém případě pak zaměstnavatel musí zafinancovat nasazení adekvátního aplikačního vybavení, jež zajistí automatické potvrzení o doručení datové zprávy ze strany zaměstnavatele. Většina běžných zaměstnavatelů však nebude schopna takovýto systém v praxi ufinancovat, a proto bude pravděpodobně tento postup doručování využíván jen omezeně.

Prokázáním možnosti doručení některým z uvedených způsobů může následně dojít k neúčinnosti náhradního (ne skutečného) doručení skrze držitele poštovní licence, jež je také využíváno.

Poštou? Do vlastních rukou!

Pokud nastane situace, ve které nebude možné doručit výpověď ani jedním z uvedených prioritních způsobů, může k tomu zaměstnavatel využít provozovatele poštovních služeb či využít další možné způsoby doručování zaměstnanci.

Pokud výpověď putuje k zaměstnanci tímto způsobem, z uzavřené poštovní smlouvy musí vyplývat povinnost dodat zásilku do vlastních rukou adresáta, případně zmocněnci oprávněnému na základě úředně ověřené plné moci.

Nakonec je nutno zdůraznit, že zaměstnavatel je povinen doručení písemnosti v případném soudním řízení prokázat. Doktrína akceptuje jako důkaz po vzoru procesních předpisů průkaz doručení. Jde o písemný záznam, na němž zaměstnanec potvrdí svým vlastnoručním podpisem převzetí doručované listiny.

Autor je advokát v advokátní kanceláři Kocián Šolc Balaštík.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Autor: