Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Vysloužilí funkcionáři a Ústavní soud

Ústavní soud. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud. Ilustrační foto. | foto: © IlustraČeská pozice

Minulý týden Lidové noviny uveřejnily článek Zemanova další soudní rošáda (LN 2. 12.) s podtitulem: „Šámalova cesta na Ústavní soud uvolní klíčový post justiční soustavy.“ K tomu nutno dodat, že prof. JUDr. Pavel Šámal bude již třetí „vysloužilý“ soudní funkcionář na Ústavním soudu (vedle JUDr. Tomáše Lichovníka a JUDr. Jaromíra Jirsy).

Nabízí se tedy, že funkce v justici znamená zvláštní kvalifikaci pro funkci soudce Ústavního soudu, s tím zásadně nesouhlasím. Ústavní soud je strážce nejen principu dělby moci a jejich vyrovnávání, ale také nezávislosti moci soudní a v této souvislosti jsou právě funkcionáři, na rozdíl od soudců, spíše handicapováni, neboť především soudci nabízejí Ústavnímu soudu profesionálně cvičenou schopnost rozhodovat nezávisle a nestranně.

Na uvedeném nic nemění nález Ústavního soudu Pl. ÚS 7/2002: „Konstrukce, kdy předsedové a místopředsedové soudů vykonávají i činnosti, jež jsou svou povahou správní, aniž by však z tohoto důvodu tyto osoby ztrácely kvalitu postavení nezávislého soudce (...), je v řadě vyspělých zemí Evropy.“ Osobně jsem přesvědčena o tom, že výjimky, kdy se funkcionář stane soudcem Ústavního soudu, jsou jistě možné, ale jsou to již tři soudci z patnácti.

Přistoupí-li k tomu bývalý funkcionář Nejvyššího státního zastupitelství prof. Jaroslav Fenyk, znamená to čtyři soudce – bývalé funkcionáře na Ústavním soudu. Takový „luxus“ být odkladištěm vysloužilých funkcionářů si Ústavní soud dovolit nemůže. Nesmíme zapomínat, že Ústavní soud je svou agendou (například rušení zákonů) politický soud, nicméně metoda jeho rozhodování musí být nezávislá a nestranná.

Stejně tak si Nejvyšší soud nemůže dovolit v čele člověka, který je vnímán jako milovník moci a který v nedávné době usiloval o takovou kumulaci moci, jako je výkon funkce místopředsedy Nejvyššího soudu, stojícího na samém vrcholu obecné soustavy soudů, spolu s výkonem funkce prezidenta Soudcovské unie (místopředsedou Nejvyššího soudu je Roman Fiala, který na podzim 2017 kandidoval do čela Soudcovské unie, mandát tehdy obhájila dosavadní prezidentka Daniela Zemanová – pozn. red.). Považuji totiž za nepřijatelné, aby muž mající druhou nejsilnější pozici v obecné justici reprezentoval soudcovskou obec, prostě proto, že by šlo o střet zájmů a tentokrát na nejvyšší úrovni.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.